avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate convertred

Activitate convertred

Răspuns la discuția Somatie
multumesc este in c pc trecut termenul ? unde pot citi acest lucru va rog?
Discuție Somatie
Buna dimineata
1.conform c p c nu stiu art este legal ca somatia care se primeste de la executor in urma unei hotarari judecatoresti sa fie de 1 zi, de a achita datoria?
Răspuns la discuția Cerere executare
la termenul de depunere a contestatiei la incheierea facuta de executor dupa cum scrie ,,prezenta incheiere s-a emis la bej x se comunica debitorului si creditorului constituind titlu executoriu atat pt creditor cat si pt exec judec putand fi atacata cu contestatie in termen de 5 zile de la comunicare,,
Buna seara,
care este procedura si ce documente sunt necesare pentru inscrierea unei locuinte in cartea funciara?
Răspuns la discuția Cerere executare
am imputernicit avocatul,dar nu pot sta cu mainile in san;trebuie sa depun contestatie? am ca termen 5 zile de la primire? se iau in calcul si zilele de sambata si duminica?
art 409 alineatul a la ce venituri pentru popriri face referire?
a)până la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlul de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
Buna seara,
datorita nemultumirii cum firma de recuperari a preluat creditul de nevoi personale si instanta a trecut la executare silita,am facut cerere ref la aceste nemultumiri,pe langa faptul ca mi-am schimbat domiciliu si am aflat de aceasta executare de pe portalul judecatoriei.
Cererea are ca scop solutionarea amiabila prin asumarea unui angajament de plata.
Cererea am trimis-o catre executor,trebuie si catre creditor?
Mentionez ca de cand am trimis cererea am primit de la executor deja somatie de plata si adresa de infiintare oprire.
Ce pot face in aceasta situatie?
Discuție Extras
Buna dimineata,

poate ma ajuati /indrumati ref la urmat situatie:
in dosarul de partaj au fost incluse si creditele/cardurile de cumparaturi;
pentru credite imi este clar ce extrase trebuie sa anexez,dar la cardul de cumparaturi nu am idee deoarece dupa divort acest card l-am mai folosit,desi la data divortului in extras se vede datoria care a ramas,eu achitand suma la data scadenta.
Ce documente sa anexez?
multumesc!