avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1684 soluții astăzi
Forum Activitate Ionela462

Activitate Ionela462

Multumesc pentru raspuns!
Multumesc frumos de raspuns! am inteles ca dupa declararea cainilor va trebui sa fac o asigurare de raspundere civila in caz ca patrupedele mele produc pagube sau musca pe cineva... ale mele sunt tinute exclusiv pe domeniul privat...

De asemenea, un apropiat a fost amentat recent deoarece nu si-a declarat patrupedul la politie (tot un soi ce ciobanesc) si ma gandeam sa nu o patesc la fel.

Art. 3
(1)�Proprietarii sau detinatorii temporari ai cainilor prevazuti la�art. 1�trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a)�sa aiba varsta minima de 18 ani;
b)�sa aiba capacitate deplina de exercitiu;
c)�sa nu fi fost condamnati pentru savarsirea unei infractiuni contra persoanei.
(2)�Proprietarii sau detinatorii temporari ai cainilor prevazuti la�art. 1�si la art. 2�alin. (1)�au obligatia sa inregistreze cainii la Asociatia Chinologica Romana, afiliata la Federatia Chinologica Internationala, si sa inscriptioneze in mod vizibil, la intrarea in apartament sau in imobil ori pe imprejmuirea aferenta imobilului respectiv, avertismentul "Caine periculos" sau, dupa caz, "Caine agresiv", printr-o placuta avand dimensiunile de cel putin 15 x 25 cm.
As dori sa ma ajutati cu privire la formalitatile si procedurile legale in a declara cainii potential periculosi la politie.
Mentionez ca detin:
- un malinois belgian in varsta de 6 ani, tinut exclusiv in curte si tarc special amenajat. Nu ia contact cu alti caini si nici nu iese pe domeniu public.
- un ciobanesc romanesc in varsta de 3 ani, care asemenea celui de mai sus, nu pareseste domeniul privat;

Domeniul privat este semnalizat cu placuta pe care scrie "caine periculos".

Care sunt actele, procedurile si pasii urmati sa ii pot declara legal astfel incat sa nu ma trezesc cu amenda pe motivul ca de ce nu am declarat in toti acesti ani.
Din ce observ in lege, nu ii gasesc inclusi la nici una din categorii dar posibil sa nu ma fi documentat bine,

De asemenea ce asigurare se poate face si de unde?
Pe scurt:
Pacient surd internat in spital.
In salon erau sotia pacientului si mama acestuia.
Intra tatal biologic si o agreseaza fizic pe mama undeva in holul salonului bolnavului, dar intr-un unghi mort a.i. pacientul sa nu poata vedea.
Mama a tipat, Sotia martora la incident a deschis repede usa si au venit si vazut si asistentele care au chemat paza si i-au interzis accesul in spital.
In cazul in care mama pacientului nu a depus plangere, cum ar putea sotia acestuia sa fie protejata de agresor intrucat a amenintat-o si pe aceasta?
De asemenea cum se poate obtine ca agresorul sa nu se mai poata apropia de pacient, sotia lui, mama si socrii?
M-ar interesa daca exista vreo modalitate prin care se poate afla cine trimite mailuri cu referinte despre o persoana, ca aceasta sa nu fie angajata la o anumita firma.
Mentionez ca pe raza unui intreg oras o persoana X a aplicat la multe firme si nu a fost contactata mai departe si nu a primit nici un feedback concret. Toate aveau un singur raspuns : "nu va potriviti profilului nostru", in situatia in care persoana este competenta.
Va multumesc pentru toate informatiile.
Voi incerca in prima faza sa port o negociere cu firma la care muncesc...ca in fond tot de ei depinde mutarea.
Buna ziua,

As avea urmatoarea situatie:
1. firma X functioneaza ca SRL
2. unele echipe lucreaza de dimineata si unele seara
3. m-am angajat pe program de seara 16:00-01:00, acest lucru imi este trecut in contractul individual de munca
4. mentionez ca cei de pe programul de dimineata efectueaza aceleasi sarcini ca si mine
5. as dori sa ma transfer pe program de zi 9:00-18:00.
6. din pacate am si hipoacuzie pentru care am certificat de handicap (port aparat auditiv iar cu o ureche nu aud deloc)
7. acest lucru nu m-a impiedicat sa imi desfasor munca zilnica. Evaluarile managerilor au fost bune insa din nu stiu ce motive nu ma pot muta pe zi
Intrebarea mea este: exista vreun temei legal de care pot beneficia sa ma pot muta pe program de zi in cadrul acelei firme?
Din pacate nu s-a rezolvat nimic pana acum....
Ideea este ca nici macar cererea de scutire a taxei nu au aprobat-o pt ca nu sunt orfana (Doamne freste) si nici fiica de cadru universitar la ei.....

Care ar fi urmatoarea procedura? ca e inadmisibil sa platesc pe gresala lor
Intradevar aveti dreptate. La nivel de facultate...secretariat se cam acopera lucrurile. Cu siguranta nu voi sta cu mainile in san, insa trebui sa imi calculez bine "calea de atac"...azi am avut impresia ca ma luptam cu morile de vant
Va multumesc de raspuns! am anuntat la toate nivelurile mai putin rectorat deoarece nu am avut timp sa mai ajung astazi. Si toata lumea de acolo spune ca daca profesorul nu recunoaste gresala nu se baga nimeni peste el.