avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate martie_2014

Activitate martie_2014

Discuție lnventar
Buna ziua
In cazul in care la o intreprindere indiv cu 2 salariati nu este numit un gestionar, cum se face inventarierea ? Se poate numi un gestionar doar pe perioada inventarierii, sau administrtorul emite decizia de inventariere fara gestionar, doar comisia care efectueaza inventariere.
Va multumesc.
Buna ziua pentru o unitate cu codul CAEN 4532 ce autorizatii trebuie sa aibe ( ceva de genu autoriz. sanitara , vederinara , contracte de salubrizare, psi) , conform carei legi, si cum se pot obtine
Va multumesc .
Discuție demisie
Buna ziua
Am si eu o intrebare: daca imi prezint demisia cu acordul partilor incepand cu data de 05.09.2015, ma pot anga ja in alt loc cu 09.09.2015
Multumesc
Buna ziua
Am un simplu magazin , 2 vanzatoare ,program de lucru de luni pana sambata 8-12 13-17. Pentru ziua de sambata le dat spor de week-end. Intrebarea mea este : sunt oblgat sa le dau lunea liber pentru ziua de sambata .
Multumesc
la un salariat angajat cu 1 ora / zi , cum i se calculeaza salariu de incadrare(la minim pe economie 1050 )
1050*168 = 6.25 /ora
6.25 * 21 = 131.25 / luna
sal de incadrare poate fi 131
multumesc
Buna ziua
Am un abonament lunar de legislatie cu o firma din Germania. Pana luna trecuta am primit factura fara TVA. Luna aceasta, cu TVA (24%). Ce este de facut? Se mai face taxare inversa.
Discuție Somaj
ce somaj primeste o persoana care a lucrat 1 an de zile ,
Răspuns la discuția Somaj
Multumesc
Discuție Taxa fond ulei
O societate care cumpara apoi vinde mai departe uleiuri /vaselina. Taxa de mediu ulei in ce cont contabil o inregistreaza? O include cumva in pretul de vanzare al uleiului. Multumesc
Discuție Somaj
Buna ziua
Am un salariat care vrea sa plece in somaj, lucreaza de 11 luni (mentionez ca nu a mai lucrat inainte). Poate primi somaj? Cu ce art i se desface CM? Unitatea tb. sa faca hartiile precum il da afara sau il solicita desfacerea contractului conform art 65 . Va multumesc.