avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate Elynasv

Activitate Elynasv

Hello! Prietenul meu este inchis la penitenciarul Botosani. Are o pedeapsa de 2 ani. Are 3 luni aproape de cand e acolo iar in august are comisia pt schimbarea regimului din semideschis in deschis. Cica dupa acea comisie ar urma sa fie transferat la penitenciarul Iasi pt ca acolo au regimul deschis iar la Bt nu au.Multi detinuti au fost transferati asa. Intrebarea mea este ce poate face sa nu fie transferat acolo deoarece el are domiciliul in Sv iar noua familiei ne-ar fi greu sa il vizitam la Iasi pt ca e foarte mare distanta. Multumesc anticipat!
Buna ziua! Prietenul meu a fost condamnat definitiv la 2 ani de inchisoare cu executare pt favorizarea infractorului. Am cateva intrebari: 1 an de puscarie inseamna 8 luni executare? Va putea fi eliberat conditionat? Daca da, dupa cat timp? Cat va executa din pedeapsa ? Daca va munci va castiga zile? Multumesc!
Buna ziua! Prietenul meu este judecat alaturi de alte persoane pt favorizarea infractorului si tainuire.El nu a mai avut condamnari, este curat. La proces a mers pe recunoastere,a fost intrebat daca accepta munca in folosul comunitatii, a raspuns la toate intrebarile judecatorului sincer. Judecatorul a spus ca o sa fie judecat in forma simplificata! Astazi a fost un nou termen si procurorul a cerut pedeapsa cu executare. Peste 2 zile este pronuntarea. Avocatul spune ca o sa fie bine.Ce parere aveti? Poate primi o pedeapsa cu executare?
Am un prieten care e cercetat in libertate pt favorizarea infractorului, a dat declaratii la parchet, a recunoscut, a mers la ipj, parchet de cate ori a fost chemat. L-a chemat un prieten in Germania la munca si a plecat in urma cu o luna. Zilele trecute a fost chemat la parchet (impreuna si cu celelalte pers. implicate) pt, a i se aduce la cunostinta ca au fost toti interceptati si urmariti si daca mai vor sa faca declaratii, pt ca dosarul va merge la judecator. El fiind plecat nu s-a prezentat, logic, iar azi a primit acasa o hartie pe care scrie ca a fost urmarit si ca sa se prezinte in 20 de zile. Intrebarea mea este: Poate fi arestat daca nu se prezinta in 20 de zile? Ar putea lua legatura cu procurorul sa ii explice situatia? Ce ar trebui sa faca? Multumesc anticipat.
Buna seara! 3 prieteni sunt acuzati de tentativa de omor, au batut un baiat pe strada, are certificat de 21-22 de zile de ingrijire, parchetul s-a autosesizat si au deschis dosar penal pt loviri si alte violente dupa care l-au schimbat in tentativa de omor deoarece medicul a spus ca viata respectivului a fost pusa in pericol.Dupa 2 saptamani de la bataie procurorii au facut perchezitii domiciliare la 7 persoane din care au retinut doar 3, cel batut spunand ca au fost 4 insi doar ca pe 3 i-a recunoscut.Cei 3 sunt arestati preventiv, doar ca unul din ei este nevinovat. Cati ani risca? avand in vedere ca cel nevinovat nu are cazier, a fost saltat doar pt ca au fost gasite in urma perchezitiilor arme albe?Poate fi schimbata masura arestului preventiv in control judiciar sau arest la domiciliu? Au facut contestatii peste contestatii si toate au fost respinse...ce se poate face? Multi mi-au spus ca ar trebui sa fie schimbat avocatul...:(