avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate danoanagabi

Activitate danoanagabi

Buna seara. Am cumparat o proprietate cu un credit bancar. Conform contractului eu cumparatorul trebuia sa-i achit sulta pana la 12.10.2015 dar datorita unei greseli survenite la contractul de ipoteca incheiat intre mine si banca plata nu s-a putut face fiind nevoie de un aditional la acest contract facut astazi 12.10.2015 dar intabularea acestui act facandu-se abia maine 13.10.2015 acesta ducand la deblocarea sumei datorate de mine.Mentionez ca eroarea a survenit datorita faptului ca notorul nu a luat in calcul toate comisioanele practicate de banca in contractul de ipoteca fiind trecuta doar suma care o datorez eu iar banca nu a verificat mai amanuntit respectivul contract. V-as ruga sa-mi spuneti la ce ma pot astepta din partea vanzatorului respectivului imobil in situatia data eu platind absolut toate actele cerute atat de notar cat si de banca asigurare casa etc. Din spusele bancii intarzierea ar fi de doar o zi ca neplata aducand respectiva intabulare a aditionalului suma ar fi deblocata iar eu as putea onora contractul. Va multumesc anticipat.
Buna dimineata. Am achizitionat o locuinta iar o parte din suma se constituie dintr-un credit bancar. Conform act de vanzare cumparare datorez vanzatorului o suma de bani care se vor duce din contul meu bancar in al dansului deschis la o alta banca . V-as ruga sa-mi spuneti daca comisionul interbancar (eu transfer suma intreaga dar datorita comisionului in contul vanzatorului va ajunge o suma putin mai mica cu respectivul comision ) trebuieste suportat tot de catre mine sau se considera pierderea vanzatorului atata timp cand acest lucru nu este stipulat nicaieri. Va multumesc anticipat.
Va multumesc pentru raspunsul promt si va rog daca se poate sa-mi spuneti in cazul caselor construite fara autorizatie de constructie ( anul 2001) ce se poate face pt. intrarea in legalitate , exista cumva un act/hotarare judecatoreasca care sa inlocuiasca autorizatia de constructie? Va multumesc.
Buna ziua.Doresc ca cumpar o casa cu credit ipotecar , am facut o promisiune notariala de vanzare cumparare unde am dat si un avans si aceasta a fost si intabulata iar banca a refuzat creditul motivand ca actele casei nu sunt complete respectiv a fost construita fara autorizatie de constructie dar poseda cadastru ,intabulare , certificat fiscal unde este consemnat tiput imobilului cu suprafete materiale din care este construita ,proprietarul si faptul ca acesta nu are datorii catre fisc.Din punct de vedere notarial vanzarea-cumpararea este posibila cu actele detinute de proprietar dar din punctul de vedere al bancii actele nu sunt OK . In cazul expirarii perioadei de valabilitate a precontractului cum imi pot recupera banii dati avand in vedere ca nu eu sunt vinovat de nerespectarea promisiunii ? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția abuz loc de munca
Va multumesc frumost pt. sugestia d-voastra pe care o voi si aplica in cazul acutizarii problemei .
Răspuns la discuția abuz loc de munca
Buna dimineata. Da domeniul de activitate a fost schimbat respectiv am devenit lucrator desemnat in cadrul serviciului SSM din cadrul societatii , am facut cursurile de inspector ssm si cadru tehnic psi dar nu in ultimul rand cu toate ca nu este legal sunt prin decizie si sef parc auto si sef compartiment mecano-energetic. Ulterior ca sa degrevez anumite persoane din cadrul firmei am fost numit tacit adica fara decizie si administrator al sediului firmei si al unui pl al acesteia (trebuie sa ma ocup de toate activitatile ce implica alergatura , plati , dezinsectii , reparatii , etc fireste activitatile importante ce pot conduce la recompense sunt dezbatute si decizionate de cine mi-a predat respectiva activitate ). Referitor la fisa postului mi-am facut-o singur cu activitatile pe care l-e desfasor actual , fireste la solicitarea conducerii dar am ramas tot cu fisa de post veche in care sunt sef brigada.


Buna dimineata. Dupa cum am spus am documentele medicale care atesta ca nu pot desfasura activitati in frig , umezeala , curent , praf ,etc si internarile aferente. La schimbarea locului de munca respectiv santier sediu am prezentat sefui de serviciu unde am fost realocat o copie prin care era atestata starea mea de sanatate cat si interdictia de a mai lucra in conditiile unui santier. Unde credeti ca ar trebui sa depun aceste acte avand in vedere amenintarea voalata din partea conducerii ( cunostea situatia , a acceptat-o ,dar acum se pare ca manifesta o amnezie totala) ?Va multumesc.

Buna seara.In urma unei boli contactate medicul mi-a interzis lucrul in santier , am anuntat conducerea societatii care a fost deacord sa-mi desfasor activitatea in continuare in sediul firmei iar acum la interval de patru ani m-i se cere sub forma unei amenintari voalate cu desfacerea contractului de munca sa ma reantorc intr-un santier inafara Bucurestiului in niste conditii pe care sanatatea mea nu l-e permite ( santierul este militarizat ). As dori sa stiu cum pot contracara acest abuz din partea firmei unde lucrea chiar pe cale judecatoreasca daca va fi nevoie.Mentionez ca efectuez controale medicale periodice anuale si am toate documentele care atesta starea mea de sanatate.Va multumesc.
Răspuns la discuția Schimb imobiliar
Constructia la care fac referire este ridicata in 2013 si daca o cumpar ( cumpar de fapt ceva ce nu exista in acte ) amenda imi permite mie (nu eu figurez pe chitanta ca platitor ) sa reiau procedurile legale respectiv intocmire proiect , cerere certificat urbanism , autorizatie constructie , etc sau aceste demersuri ar trebui facute de vechiul proprietar ?
Buna ziua.As dori sa cumpar un imobil care a fost construit fara a avea autorizatie de constructie ci numai un certificat de urbanism eliberat de primarie in vederea consolidarii vechii case aflata pe terenul respectiv. Vechea casa a fost demolata complet tot fara autorizatie (de demolare ) iar in timpul lucrarilor la noua casa ISC-ul l-a amendat pe proprietar cu 10.000 lei care au fost platiti.V-as ruga sa-mi spuneti daca in situatia prezentata merita sa cumpar aceasta casa si cum as putea intra in legalitate , oare amenda platita si un act de dobandire ulterior constructiei ma poate ajuta ? Va multumesc.