avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1620 soluții astăzi
Forum Activitate MelitaBogdan

Activitate MelitaBogdan

Buna seara, in urma cu 3-4 ani o vecina a facut contract de vanzare cumparare cu uzfruct, dupa 1 an persoana careia i-a facut contract nu s-a mai interesat de dansa.. traieste din propria pensie si se chinuie cum poate pe unde poate, ideea este cum si in ce conditii s-ar putea anula acest act, menotinez faptul ca individul a plecat cu toate actele
Multumesc anticipat
Multumesc frumos de raspuna.
Buna ziua, as dori un raspuns cat mai concret la intrebarea mea, concubina mea a ramas insarcinata acum 4 luni, eu anul acesta am terminat Liceul la Frecventa Redusa, momentan ma aflu in Somajul acela dupa terminarea studiilor, as putea beneficia de Indemnizatia de CCC in cazul in care ea nu este Eligibila?
Am uitat sa precizez faptul ca mi se termina somajul cu 1 luna inainte sa se nasca cel mic, adica in ianuarie si pe la sfarsitul lu februarie cel mic v-a veni pe lume, ce este de facut, sunt Eligibil?
Răspuns la discuția Notificare de la Avocat.
Nici nu se pune problema, tatal copilului are foarte multi bani... face asa ceva doar pentru razbunare.... ideea este ca nu are cuvant... inainte de a-l parasi au cazut de comun acord in legatura cu minorul in cauza..... ideea este ca nu se intelege nimic din aceea notificare.. parca ar fi de la RCS=RDS.
Buna dimineata,
Am sa incerc sa detaliez pe scurt un caz pe care nu-l inteleg, de curand concubina mea a primit o notificare de la un Avocat pe care l-a angajat fostul ei concubin cu care are si un copil si copilul a ramas la el cazand amandoi de comun acord, are dovada inregistrare audio atunci cand el spune ca nu are pretentii la nimic.
Ce sa intelegem prin aceea NOTIFICARE ? V-a urma un proces pentru pensie alimentara??
Am sa relatez cateva sub-scrisuri din notificare.
Am cautat articolele Art. 1522, Art 1527, Art. 1528, Art. 902 Cod de procedura civila.
Multumesc anticipat
Stima!
Multumesc frumos pentru raspuns, mentionez faptul ca fostul concubin al actualei prietene sustine ca l-am contactat telefonic pe prietenul meu atunci cand eu ma aflam in Kaufland si l-am vazut pe fostul concubin, tin sa precizez ca am abonament si am scos la imprimanta desfasuratorul zilei de 14.05.2017 cu apelurile initiate si am pastrat si bonul cu, cumparaturile facute...vreau sa dovedesc ca nu am nici-o implicare. Ideea este ca nu stiu unde as putea depune aceste probe, la Denunt ori la marturia pe care deja am depus-o, multumesc inca odata, Stima!
Buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie, sunt acuzat ca mi-am pus un prieten sa-l bata pe fostul concubin al prietenei mele mentionez faptul ca toti locuim in acelasi bloc pe scari diferite. Eu in seara respectiva ma aflam la bloc dar nu la locul unde s-a intamplat evenimentul, am fost anuntat telefonic de catre o vecina cu ce s-a intamlat si imediat am ajuns la scara respectiva unde se afla smurdu si politia, prietenul si-a recunoscut fapta si a mentionat si motivul pentru care l-a batut, am si un clip video cu un alt incident intre mine si fostul concubin al fetei in care prietenul meu rercunoaste inca odata pt ce l-a batut si fostul concubin care il face pedofil ca umbla cu copii, si un alt clip in care il face drogat etc. am fost audiat de catre politie si am declarat exact ce am scris mai sus... pot face denunt impotriva fostului concubin pt invinuire mincinoasa?
Răspuns la discuția Violenta domestica!
Buna ziua, nu prea stie care sunt drepturile ei de mama, daca ar avea unde sa se duca crede-ti ca ar putea sa-i i-a copilul?
Martori ar fi cam toata scara de bloc care pe fie ce seara aud tipete si urlete de la mama si de la copil... daca as accepta sa vina la mine as risca procese etc?
As vrea sa o ajut nu sa profit de necazul ei cu concubinul
Salutare, am o intrebare pentru o vecina care locuieste cu mine in bloc si este tot timpul batuta de sot si silita sa faca ce vrea el, ei sunt in concubinaj deci nu exista casatorie in schimb au un copil minor care are varsta de 1 an si 1 luna care este trecut pe numele concubinului, Vecina nu paraseste domiciliul deoarece ii este teama ca ii i-a fetita, intrebarea este : ii poate lu-a fetita in cazul in care paraseste asa zisul domiciliul conjugal?
Cam ce ar fi de facut in cazul in care v-a hotara sa plece , sa-l paraseasca, mentionez ca a fost politia la ei la usa de N-ori si nu au seaisat pe nimeni ( protectia copilului, etc)
Multumesc anticipat!
Va multumesc de raspuns.