avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate antonia30

Activitate antonia30

Bună ziua,am facut un accident rutier din cauza neatenției în Ungaria în urma cu câțiva ani și eu am fost vinovată,în urma accidentului o persoană a fost rănită la picior și a avut nevoie de îngrijiri medicale,aceasta a deschis proces în Ungaria pentru despăgubiri materiale și morale în care am fost pârâți eu, societatea de asigurări și proprietarul mașinii deoarece mașină nu era a mea,instanta ne-a obligat la plata in solidar in mod egal a despăgubirilor materiale și morale și cheltuieli de judecată deși mașina avea asigurare valabilă .Întrebarea mea este daca eu pot plati partea mea fara ca persoana vătămată sa se îndrepte din nou catre mine in cazul in care ceilalți 2 pârâți nu își îndeplinesc obligațiile de plată? ce ar trebui sa fac? Sa aștept să văd catre care dintre pârâți se indreapta?ce se întâmpla dacă nu plătesc cheltuielile și taxele de judecată?hotărârea nu este inca definitiva ,se mai poate face apel. Mulțumesc frumos .
Buna seara,am nevoie de ajutor intr-o problema,executare silita pentru un contract de credit de consum inceputa in 2012,suma pentru care s-a cerut executarea silita este de 3500 ron + 400 ron cheltuieli de executare silita,s-a pus poprire pe venit si timp de 5 luni s-a retinut cate 200 lei lunar deoarece dupa 5 luni persoana respectiva a intrat in somaj,in septembrie 2013 s-a reangajat la alta firma,nu a anuntat executorul iar azi a primit de la executor poprire .In instiintarea de poprire debitul este tot 3500 ron si cheltuielile de executare curente 310,total cheltuieli de executare pana la aceasta data 710 ron,total 4210 ron.Nu este specificat ca s-a recuperat suma de 1000 ron prin poprirea precedenta,s-a aplicat dobanda in acest timp ?Oare de ce nu s-a luat in considerare suma de 1000 ron ?Ce se poate face?
Multumesc frumos
Multumesc pentru raspuns,ma adresez prima data service-ului iar apoi magazinului?
Buna seara.La sfarsitul lunii noiembrie am cumparat o plita pe gaz si un cuptor electric,dupa instalare am constatat ca aprinderea electrica la plita nu functioneaza corect iar cuptorul are un fel de trepidatii,scoate un sunet urat(huruit) ca un avion,iasa aburi in timpul coacerii in afara cuptorului si umezeste afisajul electronic al cuptorului,iasa si un fel de fum pe langa usa cuptorului si miroase parca a ars.
Am sunat la service si in data de 22 ianuarie a venit o persoana de la service si a spus ca trebuie inlocuita aprinderea electrica la plita iar la cuptor trebuie inlocuita partea din fata cu tot cu usa si ventilator,mi-a spus ca va face comanda pentru piese iar cand va avea piesele va veni sa le schimbe.
A trecut termenul de 15 zile pentru remedierea defectului ,pot solicita service-ului negatie si inlocuirea produselor?
Multumesc
Răspuns la discuția Incuviintare executare silita
Buna ziua,in legea 138/2014 se specifica eliminarea etapei de incuviintare a executarii silite de catre instanta de judecata,executorul judecatoresc fiind cel care se va pronunta asupra incuviintarii executarii silite.Am inteles ca aceasta modificare a intrat in vigoare din 20 octombrie anul acesta.Pana la urma trebuie sa existe aceasta incuviintare pt o executare inceputa in luna decembrie sau nu mai este nevoie?
Multumesc.
Răspuns la discuția Incuviintare executare silita
Este posibil sa nu existe aceasta incuviintare datorita modificarilor din Codul de Procedura eliminarea etapei de incuviintare a executarii silite din competenta instantei de judecata?Dosarul de executare este din luna aceasta ,decembrie.
Multumesc.
Răspuns la discuția Incuviintare executare silita
Buna ziua,exista posibilitatea ca aceasta incuviintare sa existe dar sa nu apara deloc pe portal?
Multumesc.
Buna seara,va rog sa ma ajutati cu un raspuns,sotul a primit o somatie de executare silita ieri si in somatie scrie ca executarea a fost incuviintata de Judecatoria X in Camera de Consiliu in data y,am cautat pe Portalul Instantelor de Judecata dupa numele debitorului,creditorului si executorului si nu am gasit nici o solicitare de incuviintare,am cautat si in lista de sedinte din ziua respectiva si nici acolo nu apare nici o inregistrare.De ce nu figureaza aceasta incuviintare in Portal?Este posibil sa nu fi solicitat executorul incuviintarea?
Multumesc.
Răspuns la discuția Executare silita masina
Multumesc pentru raspuns,deci in acest caz ,daca bunurile mobile nu mai figureaza la impozit atunci ele nu mai pot fi executate,este posibil sa solicite creditorul de la Politie situatia bunurilor mobile si sa le execute?
Buna seara,in urma cu cateva luni sotul a vandut 2 masini cu contract de vanzare-cumparare si contract de comodat ,cumparatorii au sugerat aceasta varianta pt a nu plati taxa.Masinile au fost scoase de la Administratia Financiara,nu mai platim impozit dar la Politie figureaza tot pe numele sotului.Am aflat acum ca este posibil ca sotul sa fie executat silit pt o diferenta de bani dintr-un proces si dorim sa stim in ce masura ne afecteaza faptul ca masinile au ramas pe numele lui la politie,pot face acestea obiectul executarii silite chiar daca sunt vandute?
Multumesc.