avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate tavison55

Activitate tavison55

Buna ziua,
Cu cca 5-6 ani in urma am avut un imprumut la o banca, nu am reusit sa mai platesc ratele, nu mai am serviciu cam tot de atunci.Sunt amenintat in prezent de o firma de recuperari ca o sa ma execute pt recuperarea debitului.Singurul bun pe numele meu ce ar putea sa-l execute este un autovehicul defect pe care voiam sa-l dau la remat si eventual vaucerul sa-l vand cuiva.
Este posibil ca aceasta tranzactie sa poata fi anulata si sa recupereze acest vaucer firma de executare?
Multumesc
Răspuns la discuția Licitatie - contract de utilitati
am verificat informatia dumneavoastra si am inteles ca OUG 36/2006 se refera exclusiv la "operatiunile compensatorii referitoare la contractele de achizitii pentru nevoi de aparare, ordine publica si siguranta nationala"
Pe mine ma intereseaza daca o unitate bugetara oarecarea(spitale,scoli, primarii...) trebuie sau nu sa organizeze licitatie pentru utilitati sau poate contracta direct fara licitatie
Procedura de licitatie publica are in text :Pentru organizarea licitaţiilor privind achiziţiile publice de bunuri şi de servicii......
Prin bunuri si servicii se intelege, oare si contractul de utilitati (energie electrica, apa, gaze..)?
Mai precis, pentru un contract de furnizare energie, trebuie obligatoriu licitatie?

Multumesc
Contracul de comodat prin care se constituie darea in folosinţa gratuita către Comodatar, a unui spatiu pentru a servi Comodatarului drept sediu social trebuie urmat si de anumite documente financiar contabile emise in baza acestui contract cu titlu gratuit?
multumesc
multumesc, credeam ca este varianta fara cheltuielile astea :)
Buna ziua,
Am prelungit un abonament de telefonie mobila prin achizitia unui telefon.Mai am cca un an de contract si trebuie sa plec din tara.Cum reziliez contractul si in ce conditii?
Multumesc
Buna ziua,
Am un SRL cu un cod CAEN pe activitatea principala si 5 coduri pentru activitati secundare.
Vreau sa inlocuiesc doua din codurile secundare cu alte doua pentru a desfasura alte activitati pe aceste coduri noi.
Ce ma sfatuiti sa fac aceasta schimbare sau sa deschid un PFA?
Va multumesc