avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate yanisgeorge

Activitate yanisgeorge

la adunarea generala a asociatiei de proprietari am vrut sa modificam comitetul executiv.presedintele si administratorul nu ne-a permis pe motiv ca nu este adunare de alegeri, ca comitetul executiv este prezent, nu este plecat nici un membru,nu a decedat,etc unde am gresit? faptul ca nu am solicitat.la prezentarea odinei de zi si modificarea comitetului executiv? ce mai putem face acum? putem contesta procesul verbal?
unul dintre mebrii comitetului executiv a reprezentat cu delegatie alti 4 proprietari in sedinta. e corect? va multumesc.
IN CALITATE DE PROPRIETARI, CUM SE POATE VERIFICA INREGISTRAREA DOSARELOR TRIMISE CATRE EXECUTORUL JUDECATORESC,IN VEDEREA RECUPERARII DEBITELOR ASOCIATIEI DE PROPRIETARI RESPECTIV PENALITATI SI TAXE JUDECATORESTI,IAR SUMELE PRIMITE DE LA EXECUTOR,IN CAZUL IN CARE ASOCIATIA NU ARE CONT IN BANCA DACA SUNT OPERATE IN CONTABILITATE.EXISTA DOCUMENTE IN CARE POTI URMARI? IN LISTELE DE PLATA A ASOCIATIEI DIN CARE FAC PARTE AU EXISTAT TAXE DE AVOCAT FARA A AVEA PROCESE,IAR ACUM CA PRIN FARMEC AU DISPARUT DIN LISTE ACESTE TAXE. VA MULTUMESC
locatarii au dreptul si pot participa la sedintele de comitet executiv?
putem solicita afisarea datei la care are loc sedinta de comitet executiv?
Răspuns la discuția executare silita
demersurile catre executor le-au facut dupa ce au am inceput sa platesc din debit.,dupa ce mi-am luat un angajament scris catre asociatie.
am o sentinta civila DEFINITIVA prin care am fost obligata la plata penalitati catre asociatia de locatari in valoare de 1366.67. In luna august 2014 am solicitat esalonarea platii si am dorit sa fac si un angajament scris in acest sens.Presedintele mi-a refuzat acest angajament pe motivul ca nu am solicitat esalonarea in instanta,dar a spus ca daca platesc lunar o suma. nu se intampla nimic. Ca urmare am inceput sa platesc. Am trei chitante in acest sens, 2 cu suma de 50 lei si una cu suma de 100 lei. din pacate in luna noiembrie m-am trezit cu somatie in vederea executarii silite si abia acum am reusit sa fac un angajament scris.dar toate astea mi-au marit valoarea datoriilor. A fost corect modul in care a procedat asociatia in cazul meu? In momentul cand a inaintat dosarul la executorul judecatoresc, a uitat sa opereze suma pe care eu deja o achitasem.
va multumesc

Răspuns la discuția taxa avocat
cred ca nu m-am facut imteleasa.la noi in asociatie,in rubrica taxa avocat apar sume enorme.indiferent daca ai avut sau nu proces,presedintele motivand ca s-a discutat dosarul respectiv,dar nu s-a inaintat in instanta.Se poate percepe taxa de avocat doar pentru ca s-a analizat dosarul respectiv,sau trebuie hotarare judecatoreasca pentru a achita onorariul avocatului?Mentionez ca nici in Adunarea Generala nu s-a stabilit onorariul avocatului .
Discuție taxa avocat
este corect ca in situatia in care eu locatar cu cheltuielile achitate la zi, prin cota indiviza sa mi se repartizeaze lunar si taxele avocatilor platiti de asociatie pentru dosarele intocmite locatarilor rau platnici chiar daca nu s-au stabilit cheltuieli judecatoresti? in asociatia in care locuiesc, locatarul care a avut dosar si i s-a stabilit taxe judecatoresti pe langa aceste taxe mai apare si cu alta taxa avocat impusa de asociatie.Aceasta taxa platita in avans luna de luna nu se contabilizeaza separat? nu se poate face o reglare intre ce am platiti si ce s-a stabilit prin hotararea judecatoreasca. nu platesc de 2 ori acelasi serviciu?