avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Activitate cibo0505

Activitate cibo0505

Mostenire imobil fara terenul de sub casa. In actul de mostenire este trecuta sintagma: ...dreptul de proprietate asupra imobilului situat in ... compus din una casa din caramida..., situata al adr de mai sus pe un teren loc de casa in suprafata de ... invecinat ... Intrebarea ar fi daca s-a mostenit si terenul pentru ca de la cadastru ni s-a spus ca ar trebui sa facem o scriere de titlu de proprietate la primarie pentru teren.
Conform codului fiscal
[ link extern ] .

Tot pe baza acestui tabel consiliul local al Mun Buc a modificat aceste valori pt anumite grupe de incadrare.

[ link extern ]

Intrebarea ar fi, care lege primeaza in aplicarea taxelor si de ce exista discrepanta intre valori ?
Iar in cazul in care posesia este inceputa de mai bine de 30 ani, in baza carui Cod Civil ar trebui sa intemeiez actiunea, deoarece am mai vazut pe undeva ca s-a facut apel tot la vechiul Cod Civil.
Buna ziua,

As vrea sa stiu ce actiune trebuie sa intreprind pentru intrarea in posesie a suprafetei totale imprejmuita cu gard, deoarece ea este mai mare decat suprafata trecuta in actul de vanzare - cumparare de acum 30 ani, si mostenit de 10 ani. Suprafata trecuta in acte 220 mp, real 270 mp, respingere la efectuarea cadastrului, terenul in plus nu are regim juridic, fiind la hotarul dintre doua proprietati pe fosta albie a unei scurgeri de apa (canal).
Buna ziua, As vrea sa stiu care este perioada de mandat al unui cenzor, ales in adunarea generala dar fara a exista un contract de mandat scris, si in ce conditii poate fi el demis de catre comitetul executiv.
As vrea sa stiu daca o persoana care are domiciliul la alta adresa fata de sediul social, dar cu toate astea este si proprietara imobilului unde isi desfasoara activitatea, mai plateste de 10 ori impozitul pe proprietatea care o detine?
Răspuns la discuția Declaratie de inactivitate PFA
buna ziua, am descarcat si am completat, insa mii se pare un pic aiurea sa completez online si sa-l depun fizic la ei pe suport electronic, nu se poate depune tot online?, prin email sau altfel.
Răspuns la discuția Declaratie de inactivitate PFA
este obligatoriu sa depun in format electronic documentul 392B, redactat pe site-ul e-guvernare.ro sau exista si o alta modalitate, deoarece pe site-ul respectiv mi se cere sa am certificat digital
Răspuns la discuția Declaratie de inactivitate PFA
da, nu sunt platitor de tva, multumesc pt raspuns
Buna ziua, anul trecut am infiintat un PFA, si pana la sfarsitul anului fiscal am inregistrat doua facturi de cheltuiala pe el. Intrebarea ar fi, daca trebuie sa depun bilantul pt acestea sau e suficienta o declaratie de inactivitate.