avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate lumi2nic

Activitate lumi2nic

Buna ziua,
In anul 2007 am facut un credit la Piraeus Bank,cu incheire in anul 2012.Ultima plata facuta a fost in aprilie 2010.
In ianuarie 2014-am fost executata silit, n-am primit hotararea ,deoarece la adresa din buletin nu mai locuiam.pe baza acestei execuatri silite in luna noiembrie 2014 mi s-a pus poprire pe contul de salariu.
Intrebarea mea este daca la data executarii silite si anume ianuarie 2014, creditul n-a fost prescris? unde ma pot interesa si daca a fost prescris cum pot sa anulez aceasta executare.
daca unul dintre sot are o instiintare de executare silita pe numele lui inainte de casatorie, aceasta il poate afecta pe celalalt sot?
ma refer ca executorul judecatoresc sa-i puna poprire si lui.

Multumesc frumos
Buna ziua,

cum poate sa afle executorul judecatoresc unde lucrezi, daca atunci cand ai luat creditul ptr care s-a efectuat poprirea eram angajat la alta societate.


Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Poprire
multumesc frumos!
Răspuns la discuția Poprire
multumesc frumos,si eu m-am gandit la fel, dar in momentul in care merg sa-i ridic o sa se introduca datele in sistem, si atuynci nu stiam daca se poate pune poprirea.
Discuție Poprire
Buna dimineata,

Daca am o poprire pe cont si o ruda imi trimite din strainatate, prin transfer moneygram,dar nu se vireaza in contul cu poprire, exista posibilitatea sa nu pot intra in posesia lor in momentul in care merg sa-i ridic?

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția executare silita
Buna dimineata,

Va multumesc pentru raspuns.
credeti ca se poate sa se scada din suma 1/3 cat ma executa in prezent?Bineinteles daca este binevoitor.s-au mai intalnit asemenea cazuri in care executorul ajunge la intelegere sa scada di 1/3 ?
Mul;tumesc frumos!
Buna ziua,

Am o poprire pe cont de salariu(cf prevederilor legale-1/3), am incercat sa ajung la o intelegere cu firma de executor si am primis urm raspuns:
"Didpun ridicarea popririi infiintate asupra a 2/3(doua treimi) din cuantumul disponibilitatilor banesti in lei sau valuta"
intrebarea mea este aceste 2 treimi se opresc din (1/3- cf legii) sau din salariu?

Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția Executare silita
Buna dimineata,

Va multumesc frumos pentru raspuns.
In Instiintarea de la banca nu scrie detalita.Doar suma care trebuie recuperata, iar la banca mi-au spus ca suma poprita este in val de 1964 Ron.
Executorul judecatoresc mai intai isi recupereaza onorariul si apoi creanta?
Am incercta sa-i sun, dar nu raspund posibil ca nu lucreaza.
Credeti ca exista posibilitatea semnarii unui angajament de plata chiar daca ai ordin de executare silita? Mentionez ca n-am nimic pe numele meu .


Multumesc!
Buna ziua,
Puteti sa-mi spuneti daca ai primit proprire pe un cont de salariu si in acea instiintare scrie suma integrala, iar la banca mi-a spus ca suma poprita este doar 1964 aceasta reprezentatnd doar 10% sa fie doar comisionul celor de biroul de executare silita?
Multumesc frumos