avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianaRistache

Activitate AdrianaRistache

Buna ziua,
am urmatoare speta: am un contract cu un client x in anul 2015 , contract care este cesionat in aprilie 2016 clientului y, cu preluare datorii, in 2015 clientul x are de plata un sold de 20000 ron (tva 24%), cum trebuie sa procedez cu noul client, trebuie sa stornez facturile emise clientului x si sa le refacturez noului client y acum in aprilie dar cu tva 24% ? multumesc (mentionez ca nu am mai avut contracte de cesiune, si sper ca am spus corect cu stornarea-refacturarea, va rog sa ma corectati daca gresesc).
Va rog sa ma ajutati; am urmatoare situatie:
-am achizitionat materiale de constructii de la un depozit in mai multe zile diferite intr-o luna , si de fiecare data mi-a emis bon fiscal , apoi la sfarsitul lunii mi-a intocmit o singura factura conform bonurilor , de ex. am bon pe data 05.10 , 06.10, 07.10 apoi o singura factura pe data de 25.10, cum inregistrez factura cu bonurile, plata s-a facut cu fiecare bon in parte. (folosesc tva la incasare);
multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Plata factura proforma
firma are sistemul tva la incasare, eu cand ma deduc cu tva-ul , in luna septembrie cand am facut plata sau in octombrie cand am primit factura .
Răspuns la discuția Plata factura proforma
nu stiu ce cont sa folosec la aceasta inregistrare in septembrie , neavand factura folosesc contul 408 -facturi nesosite sau pur si simplu fac 401=5121. multumesc foarte mult pentru ajutor.
am urmatoarea situatie:
pe data de 30 septembrie am platit la un furnizor suma de 3500 lei prin banca dupa factura proforma , apoi mi-a emis 3 facturi fiscale pe luna octombie care acopera suma platita in septembrie, cum inregistrez plata pe 30 septembrie avand doar factura proforma .
Răspuns la discuția Plafon casa
Multumesc pentru raspuns, dar nu inteleg de ce sa folosesc contul 5121 pentru ca administratorul a platit prin depunere numerar direct in contul furnizorului, nu a depus nimic in contul firmei sale,si astfel nu imi apare nimic in extrasul de banca , atunci daca fac inregistrarea 581=5311 ca a luat bani din casa si apoi plata factura tot prin 581, e bine?
Discuție Plafon casa
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine: am intampinat urmatoarea situatie:
am primit o factura de la un furnizor in valoare de 8000 ron , administratorul firmei a platit aceasta factura prin depunere numerar la ghiseul unei banci in contul firmei respective , a platit intr-o zi 5000 ron si in alta zi 3000 ron . Din cate stiu eu aceasta plata prin depunere la ghiseul bancii nu ar intra in plafonul de casa , dar nu stiu sigur si mi-e frica sa nu gresesc. Cum fac aceasta inregistrare de plata , administratoul a luat bani din casa si a platit.
multumesc anticipat !
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati, doresc sa achizitionez un teren intravilan pentru a construi o casa pentru vanzare, si nu stiu cum este mai bine sa procedez: sa achizitionez terenul pe persoana fizica sau sa il achizitionez pe firma (am si o firma mica).
Multumesc anticipat pentru ajutor!