avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate blitzkr1eg

Activitate blitzkr1eg

Si eu sunt in aceiasi situatie si na gandeam la aceiasi varianta. Acum nu stiu teoretic cum se demonstreaza voluntariatul (contract de voluntariat) si ajutorul umanitar?


de_pratto a scris:

Multumesc frumos!

Ioan Ciobanu a scris:

Eu aș bifa poziția 8 „scopuri umanitare sau de voluntariat”.
ing. Ioan Ciobanu



O poti semna de pe telefon cu un editor PDF.

tiniza a scris:

Buna ziua,
Daca nu am pozibilitatea sa printez noua declaratie pe propria raspundere pt a iesi din casa pot s-o completez, s-o salvez pe telefonul mobil, dar fara sa fie semnata?
Exista vreun formular emis de M.A.I. care sa-ti permita semnarea acestei declaratii direct pe formular, fara sa printezi?
Multumesc!

Ma gandeam ca poate intra pe
G)deplasarea în scop umanitar sau de voluntariat? Din ord. Militara 3
Cornel Vasile a scris:

Riscati amenda... situatia dvs nu este mentionata ca exceptie de la lege.

Nu stiu daca adeverinta pe propria raspundere acopera cazul in care eu (lucrand de acasa) trebuie sa transport cu masina o persoana fara carnet la serviciul ei.
Deci ma deplasez in interesul transportului altei persoane, care nu este batran/handicapat/copil.

Pot risca amenda sau dosar penal?


Multumesc
Multumesc.
Am facut o sesizare online pe site-ul furnizorului de electricitate impreuna cu o sugestie de rezolvare si problema mi-a fost rezolvata.
Buna,

Am cumparat o usa de intrare acum 2 ani (cu garantie 5) la care am avut deja aproximativ 7+ interventii tehnice din diverse motive si se pare ca mai urmeaza una. Toate aceste interventii sunt consumatoare de timp si bani pentru ca trebuie sa fiu acasa si nu la servici (+altele).

As dorii sa stiu ce drepturi am daca am un produs cu asa multe defecte (sau poate service-ul e incompetent in a le rezolva).

Pot sa cer schimbarea totala a produsului cu unul de acelasi tip?
Pot sa cer schimbarea totala a produsului cu un produs de alt model (alt tip de usa) ?
Pot sa cer banii inapoi ?

Multumesc
Buna,

Stau la casa intr-o comuna mare din Romania si am problema ca frecvent (o data la 2 saptamani) cade reteaua de curent si raman fara electricitate timp de 30-60 minute. (la majoritatea vecinilor nu cade niciodata, am inteles ca ei ar fii pe alt circuit, dar suntem cativa pe circuitul problema)

Ce as putea sa fac ca sa determin furnizorul sa repare complet problema? Multumesc
Buna,

Am citit noua lege adoptata de senat

www.avocatnet.ro/content/art...

si mi-e foarte neclara.

Eu am absolvit in 2012 la UBB Cluj, o specializare cu "autorizatie provizorie". Oare diploma mea va mai fii recunoscuta daca ajunge legea sa fie promulgata?
Răspuns la discuția Temperatura la munca
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Temperatura la munca
gigipopa a scris:

Orientativ, puteti sa aveti in vedere prevederi din vechile Norme generale de protectia muncii, editia 2002, in care se analiza inclusiv microclimatul la locurile de munca si se mentiona, citez: "La locurile de munca (birouri, camere de comanda, incaperi cu videoterminale, incaperi social-culturale, etc.) unde desfasurarea activitatii profesionale necesita confort termic, trebuie asigurate urmatoarele conditii:
a) in perioada de vara:
-temperatura operativa intre 23-26 grade C,
-umiditatea relativa a aerului intre 30-70 %,
-viteza medie a curentilor de aer intre 0,1-0,3 m/s.
b) in perioada de iarna:
-temperatura operativa intre 20-24 grade C,
-umiditatea relativa a aerului intre 30-70 %,
-viteza medie a curentilor de aer intre 0,1-0,3 m/s...... "



Nu exista si in noile Norme generale de proectia muncii (sau undeva) asemenea informatii precise?