avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate angela03

Activitate angela03

Va multumesc pentru raspuns!
Daca venitul meu lunar este aprox.500 lei, voi plati contribuita la pensie, dupa noul cod fiscal?
Buna seara! Detin o IF (intreprindere familiala) ale caror venituri sunt realizate in sistem real. Imi pot tine singura contabilitatea? Sau sunt nevoita sa-mi angajez contabil? Va multumesc!
Buna ziua! Daca sunt salariata la buget si detin si un PF (persoana fizica autorizata), cat sau cum trebuie sa platesc asigurarile de sanatate? Va multumesc!
Asa este, 46 de ani este perioada de stagiu, imi cer scuze ca am omis asta,va multumesc!
Buna seara! As avea si eu o intrebare, daca un unchi are 46 de ani vechime cu grupa 1 si are acum 57 de ani, la cati ani ar trebui sa-si depuna dosarul pentru pensionare? Va multumesc anticipat!
Buna ziua! Am si eu o nelamurire: s-a dublat alocatia copiilor incepand din 2015? Vreau sa stiu daca trebuie sa depunem alte acte pentru a beneficia de marirea ei, pentru ca ei(guvernantii) au spus ca beneficiaza doar copiii al caror venit per membru de familie este in jur de vreo 500 lei.Va multumesc, anticipat!
Buna ziua! Am si eu o intrebare la care v-as ruga sa ma lamuriti: daca mama mea beneficiaza de indemnizatia de vaduva dupa tata care a murit la varsta de 64 de ani, inainte de a iesi la pensie, ea avand o pensie de 350 roni in decembrie2014. Am inteles ca anul acesta pensia ei va fi de 400 de roni. Tatal meu era nascut in 21 octombrie 1950 si ar avea vreo 13 ani pe cartea de munca. Daca beneficiaza, ce acte imi trebuiesc? Va multumesc, anticipat!