avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1067 soluții astăzi
Forum Activitate lili2015

Activitate lili2015

Ok. Am inteles ... La DNA...
Pai la judet, iar...dau peste "prieteni"
Buna ziua. Vreau sa depun o plangere penala pentru infractiunea de fals si uz de fals cat si posibil trafic de influenta . Daca o depun la procuratura sau politia din judet, nu as avea nicio sansa deoarece se refera la persoane influente , bine pozitionate in functii publice( deputat, presedinte consiliu judetean, primar) Cum sa procedez? Unde sa o trimit ( sa o inregistrez)?
Da, aveti dreptate, lupta inegala cu un sistem putred si ticalosit... :(
Buna ziua. Lucrez intr-o institutie de stat, ISC. In urma unui control de specialitate am inaintat spre instanta de contencios prin intermediul prefectului spre anulare o autorizatie de construire emisa cu incalcarea prevederilor legale. Pentru ca aceasta anulare sa nu aiba loc (autorizatia era a unui deputat), institutia controlata a intocmit acte false care, prezentate in instanta au dus la pierderea procesului, instanta bazandu-si sentinta pe acele acte false. Persoanele controlate au realizat infractiunea de fals si uz de fals, AM SESIZAT INSTITUTIEI ACEASTA PROBLEMA SI AM TRANSMIS PROBE IN ACEST SENS., DAR DE 2 ANI, NIMENI NU A FACUT NIMIC, PENTRU CA PERSOANELE VIZATE SUNT BINE POZITIONATE POLITIC. In schimb falsificatorii ma tot hartuiesc cu adrese depuse la institutie si solicita ca eu sa fiu pedepsita ( si chiar data afara) bazandu-se pe acea hotarare bazata pe acte false. CUM CREDETI CA AR TREBUI SA PROCEDEZ?
Bun. Si cum se va intabula proprietatea? Cum se va plati impozit? Pe ce baza stabileste primaria ca cei doi sa plateasca cote agale de impozit? ( Casa este facuta DOAR de unul din proprietari) Pe baza de ce? ? Autorizatia de construire este emisa pe numele celor doi dar nu este mentionata (explicit) cota .... Dar autorizatia s-a ems conform actelor de proprietate..... Ce act mai este necesar ca sa se stabileasca impozitul? Primaria a spus ca se trece , conform Codului civil 50% 50% indiferent de cota de teren sau contributie sau orice altceva....... Este adevarat?
Adica s-a construit o locuinta dupa ce s-a facut mostenirea pe teren in cotele de 1/3 si 2/3 (un frate a renuntat in favoarea celui de-al treilea) . Cei de la primarie sustin ca aceasta casa se repartizeaza ca proprietate in cote de 1/2 pentru fiecare... Asa este corect? Unde scrie?
Intrebare: Daca s-a construit pe un teren cu cote detinute de 1/3, respectiv 2/3 pentru al doilea proprietar, constructia rezultata urmeaza cotele de teren sau se considera posesie 1/2 si 1/2 pentru fiecare coproprietar?
Răspuns la discuția Modificare act administrativ
Am un Certificat de urbanism in care a fost trecuta o suprafata de teren gresita a lotului. Intrebare : se poate corecta cu pasta si semna de cel care l-a intocmit? Sau trebuie eliberat altul cu datele corecte???? Multumesc
Asta este si parerea mea, dar ....poate cineva cu pregatire juridica sau care a avut o confruntare concreta in acest sens sa imi confirme?