avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Activitate dimitrianegru

Activitate dimitrianegru

Discuție sesizare penala
buna ziua,

In cazul unei sesizari penale, pentru tulburare de posesie cum se solutioneaza acesta, in caz ca eu ca parte vatamata am dreptate?

In cazul meu arendare fara acordul meu (ca si comostenitor) ?
ll obliga pe cel care mi-a cauzat prejudiciul sa -mi restituie terenul?
multumesc!
Răspuns la discuția Reclamatie functionar public
multumesc! este "consilier agricol" din declaratia de avere...am luat denumirea...
In cadrul primariei de comuna, comisie de deisciplina???
Sunt cativa si-s mana-n mana...eu vreau la bucuresti daca se poate sa ma indrumati catre o institutie...
La primarie sa fac plangere sunt in familie...nici la consiliu judetean...

buna ziua,
unde pot sa reclam un consilier agricol de la o primarie de tara?
Chiar si mai sus de judet?
Va multumesc!
dar eu vreau sa evit instanta si chiar plangerea penala .
Avand in vedere ca din momentul in care am aflat am notificat arendasul sa-si modifice contractul si sa-si treaca suprafata ce-i revine in timp util si tot asa si primaria deci imediat, (art 641,642ncc) am termen 3 luni sa fac plangere penala pentru tulburare de posesie stiu,dar nu doresc.

doresc sa fiu ajutat cu o informatie privitoare la atributii consiliul local,primar care sa-i permita primarului sa medieze acest conflict si sa-l determine sa modifice suprafata si sa pot sa-mi folosesc si eu pamantul si sa-l inregistrez pe numele meu la registrul agricol.

Ma intereseaza daca primarul poate da o dispozitie care sa anuleze (modifice) acel contract si care ar fi Acela.daca trebuie sa fac o cerere la primar ceva.
buna ziua,
Avem un teren eu si fratele meu pentru care nu am facut iesiirea din indiviziune,inca.
Fratele meu a incheiat un contract de arenda intre el si o societate (a fiului lui),fara acordul meu pe 15 ani, pentru toata suprafata.
Relatia noastra nu este buna si deci nu se pune problema ca sa imi dea parte din arenda.
Am facut notificare (printr-un cabinet de avocatura) la primarie de acest abuz,am facut notificare si la societatea unde e arendat terenul pentru a anunta official acest lucru (art 642 cod civil) dar societatea nu a ridicat plicul.
Notificarile le-am facut imediat dupa ce primaria m-a instiintat (printr-o adeverinta) de situatia terenului.
Intrebarea mea este cum se poate implica primaria ca sa-l determine pe fratele meu sa-si modfice (anuleze,rezilieze) contractul pe cale amiabila si sa-si faca doar pe suprafata luicontract si eu sa-mi folosesc terenul in numele meu fara a ajunge la plangere pentru tulburare de posesie sau sa-l dau in judecata.
Va multumesc si astept un raspuns.
Răspuns la discuția contract de arenda
multumesc!
Răspuns la discuția contract de arenda
nu s-a inteles...e vorba de art 641/cod civil....nu trebuie sa se faca iesirea din indiviziune ca sa folosesc terenul...!!!!! doar nu stiam de termene

buna ziua,

Fratele meu a dat terenul in arenda(in toamna) pe care suntem mostenitori(nu s-a facut iesirea din indiviziune) fara stirea mea.Suntem coproprietari.
Vreau sa fac notificare la arendas si la primarie de aceasta neregula.
In cat timp pot contesta acest lucru?
buna ziua ,
impreuna cu alti 4 frati avem un teren la camp.
Suntem in proces de partaj judiciar.
Suntem doua tabere Eu cu trei frati si inca unul separat.
Pana acum la tribunal s-a facut o tranzactie partiala in urma careia trei frati mi-au cedat mie partea lor.Procesul in schimb mai dureaza ca au aparut alte probleme
De la tribunal ni s-au dat doar copii dupa acea hartie in care sunt semnaturile fratilor ca-mi cedeaza.
Am fost in primarie intrucat vreau sa folosesc terenul ce-mi revine in plus si mi s-a spus ca acea hartie nu e valabila ,mai mult ca pamantul a fost dat in arenda in aceasta toamna de catre cel de-al cincilea frate la o societate. desi eu imediat dupa tranzactia partiala am anuntat in scris primaria ca pamantul este in litigiu si sa fiu anuntat de orice interventie .
as putea sa cer la tribunal un document valabil privitor la tranzactia partiala si daca procesul se finalizeaza poate fi anulat acel contract de arenda?
Va multumesc!