avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate corinabbbbbb

Activitate corinabbbbbb

La ce suma s-ar ridica cheltuielile cu un asemenea proces pentru a contesta poprirea unei sume de 18 000 ron cheltuieli de executare pretinse ?
Executare silita tardiva
In luna martie 2022,am primit notificare pentru poprirea pensiei,pentru cheltuieli de executare dintr-un dodar ex.din 2012,aferent unui credit al firmei care a fost cesionat de doi ani.Avocatul firmei a notificat executorul,dar acesta a motivat ca el trebuie sa incaseze cheltuielile de executare.Este legala poprirea pensiei in acest caz ???
Sora mea are o pensie de 1501 ron,dar are poprire pentru doua dosare de credit executate silit unul pe persoana fizica,altul pentru firma la care a lucrat ca si contabil,pentru care se afla in instanta facand contestatie la executare.Pana se termina procesul i se opreste din pensie jumatate,desi legea spune ca in cazul pensiilor mai mici secat salariul minim net pe economie,jumatate din valoarea acestuia ramane neatinsa ,iar din cealalta jumatate o treime se opreste pentru o executare silita sau 50 % pentru doua sau mai multe popriri.Ce poate face in acest caz pentru micsorarea cuantumului retinut,deoarece in contextul scumpirilor,nu-i raman bani nici de hrana.
Multumesc,dar e prea complicat pentru mine,nu ma descurc,
Am un Certificat de actionar,de la marea privatizare ,primit cadou,dar uitat in sertar printre alte documente.Cum pot intra in posesia actiunilor,daca cel ce mi l-a daruit a decedat intre timp,iar societatea emitenta este listata la bursa ?
Care este procedura dede urmat pentru vanzare a unui teren extravilan aflat in proprietatea a doi frati,situat la distanta de 800 km fata de domiciliile acestora.
am o poprire pe veniturile din pensie,iar de curand am cerut sa primesc pensia in cont bancar nu prin posta.Ce trbuie sa fac pentru a evita o dubla retinere in cazul in care executorul trimite si bancii poprire pe cont ?
Multumesc pentru incurajare,important sete sa ajunga si la noi ce au hotarat judecatorii,se misca incet dar sigur sa avem rabdare,e foarte mult de lucru ,justitia e impovarata cu foarte multe procese,spete diferite si pentru fiecare cauza lui e importanta ,dar judecatorul trebuie sa ramana impartial,vertical in fata adevarului,chiar ascuns dupa pretexte adesea stupide.O zi buna !
Nu a venit inca nici un plic.Pe saitul Curtii de Apel apare Sntinta civila in data de 17.05.2021,am banuit ca atunci au expediat sentintele,dar inca nu am primit nimic.
Buna seara.In cazul unei sentinte date pe 30.03.2021,motivata pe 07.05.2021,cu termen de apel 30 de zile de la comunicare,care este data pana la care se poate face recurs ?