avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate atlassport

Activitate atlassport

Situatia mea este urmatoarea :
data probabila a nasterii va fi 5 noiembrie 2015.

Cum se calculeaza indemnizatia CCC? stiu ca se ia 85% din media venitului net pe ultimele 12 luni lucrate. ( eu am peste 12 luni lucrate)

Intrebare : aceste 12 se iau in calcul pana inainte de concediul prenatal sau pana la data nasterii copilului ?
Daca se ia in calcul pana la data nasterii copilului, atunci va intra la calculul indemnizatiei CCC si valoarea concediului prenatal ?
De exemplu daca imi iau concediu prenatal incepand cu 14 septembrie 2015, va intra in calculul CCC si venitul din perioada 14 sept - 4 noiembrie ?



Sau puteti sa imi dati un exemplu concret cu date exacte cum se calculeaza CCC, incat sa pot sa imi fac un calcul pe salarul meu?
Nu mai are CO.
Mergem pe varianta cu CFP. Asta se raporteaza cumva in Revisal ?
sau raportez incetarea suspendarii cu data de 18.02.2014 si apoi incetarea CIM cu data 25.02.2015?
Tatal copilului nu a intrat in CCC.

Pot sa fac suspendarea acum in feb. 2014 cu data de 18.12.2014 in revisal? trimit acest raport la inspectia muncii?

CIM vrem sa inceteze incat sa fiu in termen legal cu raportarea in Revisal, deci oricand. Cu ce data sa fac incetarea? Angajata nu a venit la lucru deloc.
Ce se intampla cu perioada intre 18.12.2014 si prezent (cand va fi data incetarii CIM ) ?
Angajata era in CCC din 20.02.2011 (data nasterii primului copil) si al doilea copil s-a nascut la 18.12.2012, si pt al doilea copil a intrat in al doilea CCC la 20.02.2013 (cand i-a expirat primul CCC) - deci suspendarea s-a facut cu data 20.02.2013. Nu eram eu aici in 2013, deci nu stiu daca s-a procedat corect..va rog sa ma ajutati, cum sa procedez acum?

Exact ce sa fac si cu ce data? Si raportarea in Revisal sa fie legala?
Vom opta pt varianta cu demisie.
In data 20.02.2013 a intrat o angajata in concediu de crestere copil pentru 2 ani.(CIM a fost suspendat)
Acum vreau sa incetez CIM, nu se mai intoarce la locul de munca.
Care sunt pasii care trebuie urmati ?

1. Ea isi depune demisia? Cu ce data inregistrez demisia? 19 sau 20 feb 2015?
2. Reiau contractul in Revisal cu ce data? Si apoi cu ce data il incetez?
3. Cate zile am sa raportez reluarea si incetarea la inspectia muncii? Care e data limita de raportare?

Mai trebuie sa fac altceva?
Multumesc !
Pentru un contract cu incredintare directa este nevoie de constituirea unei garantii de participare ? Puteti sa imi dati si articolul din lege?
Răspuns la discuția Cum pontez concediu de odihna?
inca o intrebarea: daca am avut un angajat care a lucrat doar 5 zile, sau 16 zile intr-o luna, deci nu a lucrat o luna intreaga, cum ii calculez CO ? cate zile de CO i se cuvin?
Sunt angajata la o firma cu norma intreaga 8ore/zi, 40 ore/sapt. si la o fundatie cu 4 ore/zi, 20 ore/sapt.

Intrebarea e : trebuie sa fiu pontata in CO odihna si la fundatie daca la firma unde lucrez cu norma intreaga am fost pontata in CO? trebuie in ambele locuri?
Daca este obligatorie va rog sa imi dati si Hotararea de guvern sau legea care spune acest lucru. Sau daca e optional din 2011, va rog sa imi spuneti de cand e doar optional si prin ce Hotarare, pt ca pana in 2011 se aplica acesti coeficienti.
Multumesc
1. Mai este OBLIGATORIE aplicarea unui coeficient pentru cei cu studii superioare daca persoana e incadrata pe functia pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare? de exemplu un economist angajat cu diploma de facultate , specializarea economist?
Daca da, cum se calculeaza? (salar minim de baza x 2 ) 975 x 2= 1950 lei?
Daca in prezent persoana respectiva are salar de baza peste cel minim oricum (peste 975 lei), mai este obligatorie cresterea salarului la 1950 lei ?

2. La muncitorii calificati este obligatorie aplicarea coeficientului de 1,2 daca in prezent ei oricum au peste salarul minim de baza (peste 975 lei) ?

Mai este necesara aplicarea acestor coeficienti? am citit ca din 2011 nu mai e OBLIGATORIE. Vreau sa stiu daca e obligatoriu sau optional pt fiecare societate in parte in functie de decizia echipei manageriale?

3. Daca e necesara cresterea acestor salarii, asta se face pe baza unui act aditional individual? Se raporteaza in revisal in maxim 19 zile lucratoare?

Astept raspuns. Multumesc