avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate c_maria

Activitate c_maria

Răspuns la discuția Examen in concediu medical
Multumesc mult pentru raspuns!


Buna ziua, as dori sa stiu daca in perioada concediului medical am dreptul sa sustin examene (masterat, an II, frecventa la zi) sau sunt obligata sa suspend anul universitar. Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu daca pentru un pacient care a obtinut aprobarea comisiei pentru prelungirea concediului medical certificatul de concediu medical poate fi eliberat doar de medicul care a completat propunerea de prelungire a concediului medical sau de catre orice alt medic (aceeasi specialitate/ alta specialitate).
Va multumesc.
Buna ziua!

Lucrez ca medic si doresc sa renunt la acitivitatea ca pfa. As dori sa stiu ce ar fi mai avantajos din punctul de vedere al taxelor pe care le-as avea de platit: suspendarea sau radierea pfa? Care ar fi taxele si pasii de urmat in cele doua situatii?

Va multumesc!
Răspuns la discuția ANAF - contributii sanatate
Va multumesc!
Răspuns la discuția ANAF - contributii sanatate
Va multumesc pentru raspuns!
Am card de sanatate activat la medicul de familie. Doar ca cei de la spital mi-au solicitat si: bilet de trimitere, buletin si dovada achitarii contributiilor la sanatate. O sa incerc sa merg cu ceea ce am si sa vad ce se intampla. Daca ma trimit inapoi la ANAF o sa apelez la solutiile pe care mi le-ati mentionat. Ati putea sa imi spuneti reclamatia administrativa unde se inregistreaza? Tot la ANAF? Inca mai sper sa nu fie cazul sa ajung pana acolo.
Buna ziua!

Lucrez ca persoana fizica autorizata si, pana in acest moment, nu am primit pentru anul 2015 decat decizia de impunere pentru pensii. Deoarece urmeaza sa fac niste investigatii medicale la un spital de stat care imi solicita dovada achitarii contributiilor la sanatate, am sunat azi dimineata la ANAF sa intreb cum trebuie sa procedez. Mi s-a spus ca ma pot prezenta la ghiseele de plati de la ANAF pentru a plati contributia la sanatate in baza platilor efectuate anul trecut urmand ca, atunci cand imi va sosi decizia de impunere pe 2015, sa platesc, daca va fi cazul, o diferenta.
Am fost la ANAF si am platit contributiile pe pimul trimestru (impozit, cas, cass) si contributiile la sanatate si pe urmatoarele trei trimestre pentru a evita ceea ce am patit anul trecut si anume sa figurez in sistemul casmb ca neasigurata in perioada de trecere dintre trimestre, atunci cand se fac actualizarile de date.
Am solicitat sa mi se treaca pe chitanta lunile pentru care am platit contributia la sanatate. Am fost plimbata de la un ghiseu la altul, vorbindu-mi-se fie mai frumos fie mai urat dupa cum s-a priceput fiecare. Am fost chiar trasa la raspundere ca am platit prea putin desi nu eu am solicitat sumele de plata si desi am aratat decizia de impunere din 2014.
In cele din urma am fost sa discut cu seful care mi-a spus ca sistemul nu permite trecere lunilor pentru care au fost efectuate platile pe chitante si ca nu sunt singura in aceasta situatie.
Acum sunt posesoarea unei chitante pe care figureaza ca azi am platit contributia la sanatate fara a se specifica pentru ce perioada... o luna, doua luni, un an, cat? Inteleg ca daca aceasta chitanta va fi sau nu luata in considerare de cei de la spitalul unde urmeaza sa merg ramane la latitudinea lor... Si mai inteleg ca este posibil ca, daca nu o accepta, sa ma aflu in situatia de a nu putea beneficia de investigatiile de care am nevoie desi am platit contributiile la sanatate...
As vrea sa stiu daca refuzul de a-mi trece pe chitanta perioada pentru care am platit contributia la sanatate este legal sau nu...

Va multumesc!
Răspuns la discuția Functionare PFA
Va multumesc pentru raspuns. O sa urmaresc noile informatii despre registrul de evidenta fiscala pentru ca inteleg ca, intr-adevar, o sa am nevoie de el.
Discuție Functionare PFA
Buna ziua!
Sunt medic si de la inceputul anului trecut lucrez ca PFA la o clinica din Bucuresti.
Din ce am inteles anul acesta ar trebui sa depun declaratia 600 pana la 31 ianuarie, declaratia 392 B pana la 25 februarie si declaratiile 200 si 220 pana la 25 mai. As vrea sa stiu daca acestea sunt toate declaratiile pe care trebuie sa le depun anul acesta la ANAF sau daca mai sunt si altele (de declaratia 392 B am aflat intamplator asa ca acum ma intreb daca nu cumva mai sunt si altele de care nu stiu).
De asemea, mi s-a spus ca ar trebui sa cumpar si un registru de evidenta fiscala in valoare de 75 de lei. Este adevarat? Daca da, de unde il pot cumpara si cum trebuie procedat cu el (trebuie numerotat/ legat/ stampilat)? In acest moment am: registru incasari si plati, registru inventar, registru unic de control, facturier si chitantier. Acestea sunt toate materialele pe care trebuie sa le am sau mai este nevoie si de altceva?
Cui ar trebui sa ma adresez pentru a primi raspuns la aceste intrebari?
Va multumesc!
Maria Ciofu