avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1394 soluții astăzi
Forum Activitate nicoaurelian

Activitate nicoaurelian

Buna ziua.
In calitate de designer am fost contactat de o firma din strainatate (UK) sa colaborez cu ei pentru un proiect. Firma respectiva, in calitate de beneficiar, doreste factura. Eu detin un SRL dar contabilul mi-a spus ca procedura de lucru cu strainatatea este complicata. Am inteles ca trebuie mers sa declar la ANAF, sa platesc impozitul raportat la suma care urmeaza sa imi fie platita si de-abia apoi sa emit factura. Este corect? De asemenea, ar trebui sa semnez un contract cu ei, care mai apoi va trebui apostilat presupun. Ma puteti lamuri, va rog, care ar fi pasii de urmat in aceasta situatie?
Buna ziua. In Octombrie anul trecut am castigat un proces cu un fost angajator care refuza sa imi plateasca drepturile salariale plus o anumita suma despagubiri pentru diverse cheltuieli. Avand hotararea instantei, m-am adresat unui executor judecatoresc care a dispus poprirea pe conturile respectivei firme. Nici pana la data de astazi nu mi s-a livrat niciun ban, firma respectiva figurand cu conturile pe zero desi are in continuare activitate. Ce pot face in aceasta situatie?
Multumesc
In sentita se face referire doar la "drepturile prevazute de articolul 64, litera a, b, si c, pentru o perioada de 3 ani. Nu exista nimic detaliat mai mult de atat.
Buna ziua.
Daca o persoana a fost condamnata in trecut pentru infractiuni economice, cu interzicerea drepturilor prevazute de art. 64 din Codul Penal timp de 3 ani, si eliberata conditionat, mai poate profesa in domeniu, dar pe o pozitie chiar si inferioara celei detinute inainte, care ar presupune totusi lucrul cu facturi si sume de bani? Este vorba de posibilitatea de a-si gasi un loc de munca adecvat calificarii pe care o detine...
Buna ziua. As dori sa stiu daca in legatura cu organizarea de evenimente culturale in incinte private (nu spatii publice) exista o lege sau hotarare de guvern care sa le reglementeze. In principiu ma intereseaza obligatiile organizatorilor de astfel de evenimente. De asemenea, daca exista un act legislativ care sa reglementeze inchirierea spatiului respectiv in vederea organizarii evenimentului. Multumesc.
Multumesc
Buna ziua. In momentul de fata am calitatea de reclamant intr-un proces cu un fost angajator, vizand drepturile banesti din perioada in care am fost angajat neachitate nici pana in prezent. Am depus plangerea, insotita de mai multe inscrisuri care sa ateste activitatea mea in cadrul respectivei firme. Fostul angajator nu numai ca nu a binevoit sa se prezinte la niciun termen de judecata, dar nu a trimis niciodata niciun act prin care sa combata acuzatiile. Instanta imi solicita mie doi martori care sa ateste faptul ca cele formulate de mine in plangere, impotriva fostului angajator, sunt reale. Pot aduce doi fosti colegi care se afla in aceeasi situatie, dificultatea consta insa in faptul ca trebuie sa ii pun sa vina din localitatile in care s-au stabilit ulterior. Mentionez ca instanta nu i-a citat, ci doar mi s-a solicitat mie sa aduc ce martori doresc. Intrebarea mea este: martorii pot sa prezinte o declaratie scrisa, pe propria raspundere, fara a se prezenta fizic in sala de judecata? Va multumesc.