avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Activitate lidiadiana

Activitate lidiadiana

Buna ziua. Am cumparat o casa anul trecut si la notar s-a scris ipoteca legala. Termenul de plata era pina in luna octombrie. Dar avind probleme nu am avut cum s-a ii platesc, datoria fiind de 15000 din care i-am platit 5100.In luna ianuarie anul in curs m-a dat in judecata executor silit si mi-a pus poprire pe contul bancar si masina pe care eu am vindut-o anul trecut. Acum citeva zile am primit iar somatie executare silita pe casa. Am termen 15zile. Din aceasta suma care o am de 9900 pot s-a ii platesc doar 5000 dar in a 16 si de la somatie. Atunci ma va imprumuta niste persoane. Cum pot proceda? Daca ii voi trimte acesti bani dupa 15zile adica a 16zi? Se poate s-a mai faca executare silita pe casa. Pentru ca au facut pe casa,nu pe altceva.Va multumesc mult.
Buna ziua. Am cumparat o casa in luna ianuarie, nu am avut toti bani si s-a scris in contract vinzare cumparare ipoteca legala. I -am trimis luna de luna bani dar nu am ajuns la suma ce trebuia inminata. Bani trebuia dati pina pe 1 octombrie. Am vorbit cu cei care au vindut casa s-a ma lase citeva luni, mi-au spus clar ca ei vor bani. Astazi am primit instiintare ca m-au dat in judecata dar la un executor, eu nici nu imi inchipuiam ca fac asta asa de repede dupa o luna care eu i-am trimis bani pina in aceasta zi. Am primit ca am conturile blocate. Acum va intreb pe dumneavoastra ce pot face cum se procedeaza in acest caz. Va trebui sa caut avocat? Va multumesc.
Buna seara. Am cumparat o casa si restul de bani trebuia s-a platesc pina la sfirsitul luni septembrie. Dar nu am avut cum sa platesc i-am trimis lunar sume de bani. Binenteles ca am primit mesaje de amenintari ca imi va lua casa si bani care i-am trimis pina acum. In contract vinzare cumparare scrie ipoteca legala pentru suma restanta de 15000 ron. Astazi am primit o instiintare in poarta casei, pe aceea hirtie scrie somatie din 18.11.2020.adresele din 18.11.2020.adrese de proprire din 187.11.2020 copie certificada a incheieri de incuviintare executare silita, titlul executor si incheierea de cheltuieli din 02.11.2020 in legatura cu dosarul de executare aflat pe rol. Si sa ma prezint la Primaria de unde apartin pentru inminarea acestor acte, in mai putin de 7zile. Intrebarea mea este ca nu am inteles despre ce este vorba. Ce inseamna, ca sunt data in judecata si vrea casa? Nu stiu care este procedura, daca semnez pentru toate aceste acte ce se intimpla? Imi trebuie un avocat sau cum pot proceda? Va multumesc.
Buna seara. Multumesc pentru raspuns. Dar vinzatorul a inceput cu mesaje precum ca in data de 30.09.2020. va veni sa imi ia casa pentru restul de bani. As dori sa stiu ce poate sa faca ? Imi poate lua casa pentru suma restanta. ? Multumesc.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Pana nu achitati pretul aferent vanzarii, ipoteca nu va fi stearsa din extrasul de CARTE FUNCIARA.


Buna seara. Multumesc pentru raspuns. Dar problema este ca vinzatorul vrea sa vina sa imi ia casa la sfirsitul luni septembrie, este posibil asa ceva, i-am trimis jumatate de bani pina acum, dar din cauza pandemiei am ramas in urma cu bani. Mai am sa ii platesc 6000 de lei. Pina la sfirsitul anului as putea sa platesc. Intrebarea este poate sa imi ia casa? Multumesc.
Buna ziua. Am cumparat o casa in luna ianuarie, la notariat nu am avut toti bani o suma mica. Atunci notariatul a scris in contract vinzare cumparare urmatoarele: Pretul stabilit de noi partile contractante este de (suma)din care s-a primit suma de (-) iar diferenta de (--)bani se va primi la data de 30.09.2020.Partile declara ca sunt de acord sa se instituie ipoteca legala asupra diferentei de bani. In actul de cadastru intabulare scrie urmatoarele: Se intabuleaza drept de ipoteca legala in conditiile art .2386 oct.1 Codul civil. privind diferenta de pret neachitata asupra A1.A1.1.Va rog s-a imi spuneti ce pot face sau ce inseamna. Va multumesc.
Buna ziua. Am citit pe in alt act care este de la extras cartela funcionará si scrie urmatoarele: Se intabuleaza drept de ipoteca legala in conditiile art.2386 pct.1 Codul civil ,privind diferenta de pret neachitata in suma de 15000.Va multumesc.
Buna ziua. Multumesc pentru raspuns. In contract vinzare cumparare scrie urmatoarele: Pretul stabilit de noi partile contractante este de (suma) din care s-a primit astazi ( o data anume) suma de ( bani) iar diferenta de (test bani) se va primi la data de 30.09.2020.Partile declara ca sunt de acord sa instituie ipoteca legala asupra diferentei de bani(bani)un favoarea vinzatorului( Numele). Atit scrie. Va multumesc mult. As dori sa stiu ce pot rezolva sau ce se poate intimpla. Eu pina la sfirsitul anului nu am cum sa ajung la suma respectiva. Am sa ii dau 15000 din care i-am trimis 6500. Va multumesc.
Buna seara. Am cumparat o casa in luna ianuarie, contract vinzare-cumparare. Nu am avut toti bani o suma infima. Am spus ca ii voi restitui pina in luna septembrie. In contract vinzare cumparare s-a scris se instituie ipoteca legala asupra diferentei de bani in favoarea vinzatorului. I-am trimis o parte din bani dar nu am cum sa ii trimit toti bani pina la sfirsitul luni septembrie. Din cauza pandemiei, nu am avut cum sa fac rost de bani. Pot spune ca m-am inselat pentru ca mai mult din bani care trebuie s-a ii dau sunt pentru mobila pe care au spus ca nu ar vrea sa o ia si sa ii platesc. Am fost de acord pe moment nu mi-am dat seama. Trebuia s-a nu ma complic cu mobila. Intrebarea este : Ce se poate face in situatia data, daca pina la sfirsitul luni septembrie nu pot achita bani.? Imi va lua casa? Sau cum as putea rezolva.? Deja au inceput cu mesajele ca vor veni sa imi ia casa. Va rog s-a imi dati un sfat, o opinie. Sunt foarte trista si stresata. Va multumesc.
Buna ziua. In contract vinzare cumparare scrie asa: partile declara ca sunt de acord s-a se instituie ipoteca legala asupra diferentei un favoarea vinzatorilor. Nu stiu ce sa fac, cum s-a fac. Daca se poate s-a ma lase pina la sfirsitul anului. A fost si este aceasta pandemie si mi-a dat peste cap tot. Va multumesc.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Trebuia specificat acest fapt in contract, prevazut..., ce se intampla in caz de...
Vedeti ce scrie acolo...