avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate adina_all

Activitate adina_all

Buna ziua! Va solicit ajutorul in urmatoarea speta: mama, singur copil la parinti vrea sa inceapa succesiunea dupa tatal sau, decedat recent. Strangand toate hartiile necesare pt a ne prezenta la notariat si solicitand si anexele din Registrul agricol de la primaria din localitate, aflam cu mirare ca bunicul si inca 2 frati ai sai aveau titlu comun de proprietate pe intreg pamantul mostenit de la parintii lor, doar ca este mentionat cota fiecaruia cu locatia aferenta, in functie de aceste detalii ei platindu-si anual impozitele. Ce trebuie sa facem in acest caz ? cum se face diviziunea titlului comun: la notar sau la judecatorie? de mentionat ca 2 din fratii mentionati pe titlu, respectiv bunicul nostru si cel mai mic dintre frati sunt decedati. Succesiunea dupa fratele mai mic decedat in urma cu 8 ani nu s-a facut. Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Discuție pensie de urmas
Va solicit ajutor in urmatoarea speta: un amic cade in depresie considerandu-se neputincios in a-si duce la finalitate niste proiecte in domeniul agricol. In cele din urma alege sa-si ia viata. Avand in vedere ca el nu a fost angajat ci doar avea un certificat de producator(pentru care isi platea taxele) cei 4 copilasi ai sai pot beneficia de o pensie de urmas-venitul minim garantat?
Buna seara!
Un PFA cu activitate in agricultura(pamanturi arendate care au fost cultivate cu plante de nutret pt cresterea animalelor aflate in exploatatie) ce declaratii are de depus.
Pentru a inregistra veniturile din arenda am intocmit declaratia D112 inregistrand fiecare proprietar de teren doar in luna in care si-a primit arenda cu impozitul si sanatatea aferente veniturilor din agricultura; ulterior am depus si D205.
Pentru a inregistra pamanturi si animalele din exploatatie am intocmit D221 la norma de venit;
In cazul taurilor in anul valorificarii lor voi depuna D200 in sistem real; asemenea si in cazul valorificarii plantelor de nutret.

S-a intocmit un proiectel la APIA si ne-am lovit de contradictia dnei care trebuie sa ne inregistreze proiectul spunandu-ne ca nu s-au depus declaratiile corect- in opinia ei se depune doar D221(doar daca sunt din categoriile mentionate pe tipizat in rest nu); exceptional D200(doar daca se realizeaza venituri vanzarea plantelor de nutret, ).

Avand in vedere ca propritarii terenurilor realizeaza venituri din arende, ar trebui fiecare in parte sa-si depuna D220? sau e corect cu 112?


As dori sa va stiu opiniile.
Multumesc anticipat!
Buna ziua! Un agent economic neplatitor de TVA poate presta servicii unei persoane fizice din UE(Italia)?
Discuție Activitate ONG
Am preluat recent contabilitatea unui ONG, conceputa pentru a ajuta cativa copilasi cu dizabilitati; membrii fondatori au adunat fonduri, pe care le vor utilizate pentru terapia copiilor lor(cei pentru care s-a conceput acest ONG) este de-ajuns doar o dispozitie de plata si un PV de predare pentru a distribui aceste fonduri? este ok ca aceste fonduri sa fie doar pentru micutii membrilor fondatori, avand in vedere ca scopul mentionat in statut este de recuperare a copiilor cu aceste afectiuni, nefiind nominalizati cei 4 micuti?
Am depus (in format electronic) pt un ONG, declaratia 101 - generata gresit de soft (in care imi apare si impozit pe profit, desi acest ONG nu desfasoara activitati economice). Ce pot face pentru a remedia greseala facuta??