avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Activitate rikihd

Activitate rikihd

Sunt angajat M.A.I, subofiter , in prezent folosesc locuinta de serviciu in baza unui contract valabil incheiat, in acelasi bloc mai multe locuinte de serviciu au fost vandute chiriasilor in baza L562 din 2004. Sunt casatorit, am doi copii cu handicap, vreau sa cumpar locuinta de serviciu.
Ce prevedere legala ma poate ajuta, avand si o situatie familiala mai delicata, deoarece cand v-oi iesi la pensie trebuie sa eliberez locuinta. Am facut mai multe cereri pentru cumparare dar am primit raspuns ca nu este oportun vanzarea locuintei.
Persoanele care au diabet tip 1 sunt acceptate la examenul in magistratura, INM Bucururesti?
Conform art 2 , alin. 1 din legea 562/2004 care specifica ca '' persoanele care sunt titulari de contract de inchiriere, detin o locuinta de serviciu in baza unui contract valabil incheiat si indeplinesc o functie in institutia publica pot inainta o cerere pentru cumpararea locuintei de serviciu'' personal indeplinesc toate conditiile desi am inaintat o cerere nu am primit raspuns favorabil spunandu-mi-se ca nu indeplinesc conditiile. Care conditii nu inteleg. Ce pot face ?


@ rikihd
Utilizator 09:20, 7 Septembrie 2019
Daca o locuinta de serviciu a fost inchiriata in anul 2014 pana in prezent, mai poate fi cumparata in baza legii 562/2004? Legea 562/2004 se aplica doar daca s-a inchiriat locuinta de serviciu inainte de 2004?
Fata mea in 2011 s-a imbolnavit de diabet tip 1 face 4 injectii insulina zilnic, 3 Novorapid si 1 Lantus, a beneficiat de grad handicap grav, o data cu implinirea varstei de 18 ani gradul de handicap s-a modificat in accentuat. Este legal acest fapt?? Aceasta boala nu se vindeca niciodata.
Daca asociatia nonprofit infiintata are in obiectivele si scopurile propuse si ajutorul cheltuielilor tratamentului unei boli cronice si copilul presedintelui de asociatie sufera de aceea boala, sumele intrate in contul asociatiei din redirectionarea de 2 % se pot folosi de catre presedinte pentru acel copil, bineinteles proband cu facturi si chitante eventualele costuri folosite in tratamentul bolii? Este vreun conflict de interese sau alta incalcare legala?
Astept un raspuns sau o indrumare, prevederi legale care reglementeaza!!!
Daca asociatia nonprofit este infiintata ptr ajutorul copilului presedintelui de asociatie, sumele intrate in contul asociatiei din redirectionarea de 2 % se pot folosi pentru acel copil de catre presedinte, bineinteles proband cu facturi si chitante eventualele costuri folosite in tratamentul bolii? Este vreun conflict de interese?
Am mai multi prieteni care sunt de acord sa redirectioneze 2% catre asociatie nonprofit deoarece cunosc cazul fetitei mele, cunosc pasii de depunere a formularelor de redirectionare, doresc sa imi infiintez asociatia nonprofit dar nu am gasit raspunsuri la cele expuse mai sus.
Am o fetita bolnava, tratamentul ei ne costa o suma de bani considerabila , pentru a beneficia de redirectionare de 2 % trebuie sa conving mai multe persoane sa redirectioneze suma de 2 % catre o asociatie nonprofit, se poate ca sotia mea sa infiinteze o asociatie nonprofit formata din 3 sau 4 membrii? Pot fi membri fratii sotiei mele? Asociatia va avea un numar de 3 sau 4 membrii per total, la numarul acesta de membrii am nevoie de cenzor si contabil? Cum se procedeaza ca sotia mea in calitate de presedinte de asociatie nonprofit(daca voi reusi sa infiintez asociatia) sa poata da suma , redirectionata catre asociatia nonprofit ,fetitei noastre, se face vreun act de sponsorizare sau alt fel de act pentru a se putea justifica asociatia? fiind fetita presedintei de asociatie incalca vreo reglementare legala? asociatia formata din 3 sau 4 membrii trebuie sa faca bilant contabil sa aibe vreun registru de contabilitate sau alte registre, sau sa faca orice fel de bilant pe care sa il prezinte vreunei institutii si daca da carei institutii?Astept raspuns cu nerabdare si daca se poate o baza legala ca nu am gasit scris in vreun act normativ cele de mai sus.