avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1076 soluții astăzi
Forum Activitate PaulicaAdi

Activitate PaulicaAdi

Va salut,
O nelamurire:
Doresc si eu sa aflu formula de calcul a redeventei in forma explicata ( cu ce inseamna fiecare parametru in parte ), ceva legat cu 25 ani / legi 34/2006 ori 51/2006 . Sincer sa va spun habar nu am despre ce este vorba, am nevoie pentru la munca. Unde as gasi ceva oficial despre modul de calcul (am cautat pe internet, dar nu am gasit, ori am gasit si nu mi-am dat seama ..)
Astept raspuns.
Buna ziua,
Doresc sa intreb daca, dupa ce am dat angajatorului Notificarea de incetare find in perioada de proba (acele 90 zile, avand semnat un contract de munca pe perioada nedeterminata) , mai am de primit si alti bani, in sensul ca ieri am primit normal salariul care mi se cuvine, iar astazi (a doua zi) i-am dat Notificarea scrisa, deci. mai am dreptul si la alte sume cuvenite sau doar atat (tin sa precizez ca nu mi-am luat vreo zi libera ori vreun concediu) si alti bani nu am primit dupa notificarea scrisa.
Va multumesc si astept raspuns
Buna ziua,
Pe scurt, in ziua de salariu, m-am trezit cu aproximativ jumatate din salariu virat pe card. Am intrebat angajatorul de ce ? Mi s-a raspuns ca "nu sunt bani", dar majoritatea angajatilor si-au primit intreg salariul ..Au mai trecut cca 2 saptamani (de la data cand primesc salariul) si tot nimic bani. M-am decis sa intru in concediu medical (nu ca n-as avea probleme cu spatele), cu speranta ca poate totul revine la normal.
In urmatoarele 2 zile imi expira si trebuie sa ma duc din nou la munca. Pana in prezent nu au intrat si restul de plata. Asadar, as dori sa intru in somaj (nu vreau sa-mi dau demisia si nici prin acordul partilor).
In cazul in care, angajatorul nu doreste sa fie de acord cu aceasta propunere, ce-i de facut ?
- merg la ITM ?
- merg la Tribunal ?
Tin sa precizez ca lucrez de 3 ani si jumatatea la aceasta firma si este prima oara cand se-ntampla asa ceva.
PS. Sotia mea are aceasta problema, nu are cont pe acest site, asa ca am postat eu,
Cu stima!
Va multumesc foarte mult pentru raspuns, sa aveti o seara frumoasa!
Buna seara,
Am incheiat un contract individual de munca din data de 20.10.2015 pe o perioada de doua (2) luni (ca urmare a cresterii temporare a activitatii). Saptamana aceasta ma apropi de finalul perioadei, iar eu nu doresc sa continui in aceasta firma (un SRL). Firma intentioneaza sa-mi ofere o prelungire de 3 luni, dar nu sunt de acord. Vreau ca la finalul contractului semnat pe 2 luni sa plec din firma. Intrebarea mea este: 1.Trebuie sa anunt "din timp" ca nu mai doresc sa lucrez in firma ? sau nu trebuie.2. Daca nu ii anunt si la data de 20.12.2015 (cand se termina perioada) pur si simplu plec, mi se-ntampla ceva ? ...3. Daca ii anunt de exemplu maine (16.12.2015) ca nu mai vreau sa continui cu firma, gresesc cu ceva? sau patesc ceva?. Astept raspuns si va multumesc mult!
Buna ziua,
Treaba sta in felul urmator, saptamana trecuta am semnat un act aditional, cu o prelungire de o luna si jumatate, dar eu nu am primit un exemplar din ce am semnat si nici pana astazi nu mi-a dat nimic!. Ce trebuie sa fac legal ? Va multumesc. O zi buna