avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters348308

Activitate ContSters348308

multumesc mult....sanatate multa va doresc
buna ziua..ma puteti ajuta cu un raspuns ,va rog?problema e asa...un apartartament sa vandut in urma executarii silite in 2016, acel ap avand 4 proprietari.adica 2 familii sot si sotie....o familie au divortat in urma cu vreo 6 ani nemaifacand partajul...sotul parasind locuinta iar sotia a locuit pana in momentul eliberarii apartamentului...in urma executarii banii sau impartit la fiecare proprietar insa sotul divortat nu a primit nimic pe motivul spus de executoare...cum ca suma totala a fost incasata de fosta sa sotie in urma unei declaratii notariale ca ii va da ea suma de bani cuvenita...dupa 1 an de la aceasta ..sotul divortat abia a aflat de executarea apartamentului si in acest timp nicidecum nu a primit ceva...toate acestea intamplanduse in 2016...azi cand a suna-to pe executoarea care sa ocupat de caz..i-a zis sa nu mai mearga pana la iasi caci acolo este ap cu pricina si sa ii trimita doar o cerere prin posta prin care sa ceara toate documentele doveditoare...insa tot d-na executoare a mai zis ca ea a depus inca un dosar recent..in luna iulie prin care cere tuturor proprietarilor vechi sa restituie inca o suma de bani pentru caci nu sa platit toata suma de bani pentru anumiti ani la asociatie...si ca sigur va fi chemat in judecata si sotul divortat pentru asta...intrebare........ce poate face sotul divortat care nu mai locuieste in acel ap din 2010..care banii cuveniti din executare nu i-a primit intr-un an de zile..si sa scape si de plimbarile prin tribunal pt a plati intretinerea pe care nu a facut-o el?sau,,daca credeti ca s-au facut inselatorii directe cu fosta sotie.
:(..nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?
Buna ziua.Ma numesc Maria , am 46 de ani si locuiesc in Navodari.parintii mei au 70 de ani si locuiesc la 63 de km distanta de mine undeva la tara.sunt bolnavi si nu se mai pot ingriji singuri .dar sa mai aibe si grija de gospodarie?mai ales pe timp de iarna si vara?intrebarea mea este..stiu ca exista o lege care permite rudelor batranilor neajutorati sa aibe grija de batranei si totodata sa primeasca salriu de la stat,insa nu cunosc detalii despre lege si nici nu stiu la ce institutie ma pot adresa in legatura cu aceasta problema .ma gandesc ca poate imi va trebui chiar o calificare de asistent ceva...imi poate da cineva un sfat?nu am sufletul sa imi las parintii fara ajutor si sa ii vad cum ii bag eu singura in mormant pt ca nu le sunt alaturi.as putea sa le fiu alaturi daca imi las serviciul...dar apoi fara bani ar fi greu.Doamne ajuta la toata lumea iar Dumnezeu sa ne fereasca de rau
buna ziua...lucrez intr-un supermarket cu un nr de vreo 100 de angajati si din totalul de 30 zile din luna.avem doar 2 libere pe luna...in rest se lucreaza 8 ore pe zi in schimb de 2 ture..cu un salariu de 750 lei si 22 bonuri de masa..mentionez ca liberul il avem 1 data la 2 saptamani...astazi in schimb sefa de magazin mi-a zis sa trec pe celalat schimb de tura ceeace facea sa am un liber la 3 saptamani.as dori sa stiu daca acest aspect face parte din regula de interior a magazinului si totodata e corect...si ce ar trebui eu sa fac in acest sens(ptr ca daca deschizi gura sa spui macar ca esti om si nu poti munci asa te da afara).multumesc .
Buna ziua.parintii mei sunt in varsta ,sunt de la tara,sunt bolnavi si au varste cuprinse intre 62 ani(mama) si 69 ani (tata).pur si simplu nu pot face fata treburilor gospodaresti si nici nu sunt capabili sa mearga in oras la doctori fara insotitor;as dori sa stiu ce conditii legale trebuie sa indeplineasca pt a avea un asistent social (eu ca fiica)iar eu ce conditii sa indeplinesc pt a ma angaja la ei ca asistent social.si bineinteles unde trebuie sa merg ptr a parcurge pasii angajarii prin stat.sau alte modalitati legale permise unui fiu ptr a ingriji de proprii parinti cu un contract de munca.Multumesc
Buna ziua,va rog sa ma ajutati si pe mine...am avut ii ...si anul trecut in aprilie am suspendat activitatea .eu pana in momentul de fata inca nu am depus nimic pentru anul 2014...deci fiind suspendata ,inafara de formularele 200 ai 220 ar fi trebuit sa depun di 392?multumesc si numai bine.