avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate ilenuca

Activitate ilenuca

Răspuns la discuția somatie europeana
somatia de plata este emisa de BEZIRKSGERICHT FUR HANDELSSACHEN VIENA (ASTA E INSTANTA)SI APOI IN SOMATIE E TRECUTA FIRMA RECLAMANTA SI REPREZENTANTUL EI CARE SE PARE A FI O CASA DE AVOCATURA DIN BADEN
Am primit de curand o somatie de plata europeana pt suma de 9240 euro.Anul trecut am cumparat un cap de tir in lesing pe firma unei cunostinte deoarece la acea data firma mea din cauza declaratiei 088 nu primise TVA.Am facut cu cunostinta mea un contract de subinchirire,suma platita acestuia era de fapt rata de lesing.Impreuna (si el si-a cumparat un cap de tir odata cu mine)s-a mers in austria unde el a facut un contract de prestari servicii cu o firma din viena.Tot cu acea firma a facut si un contract de inchiriere pt 2 vagoane de tir.Am uitat sa va spun ca din martie pana in iunie tirul a lucrat pe firma cunostintei mele Cei din viena virand banii in contul cunostintei.De la 1 iunie firma mea a primit acceptul de a fi platitoare de tva si s-a inceput facturarea pe firma mea.In toate lunile din martie pana la 30 august fiul meu care era soferul tirului nu primea decat bani pt lesing si pt chiria vagonul deoarece in fiecare luna ii gasea cate ceva:ba ca a facut explozie si trebuie sa cumpere cauciucuri,ba ca tre sa schimbe prelata,ba ca lipsesc paleti si in toate lunile ii trimeteam eu bani sa nu moara de foame.In conditiile astea la 12 septembrie a predat actele vagonului,toll coletele,cardul de motorina si a plecat la alta firma,in acest sens avem un document semnat de firma.Am uitat sa va spun ca firmea mea nu a incheiat nici un contract scris de prestari servicii cu acea firma,totul fiind doar o intelegere verbala.Dupa ce am plecat de la acea firma au inceput sicanarile si sa tot primesc facturi ca navigatia era defecta,ca s-a alimentat cu cardul care la avut fiul meu,ca lipsesc 248 a 15 euro bucata,etc.Acum in somatia de plata a mai aparut o factura ca ei in 1 decembrie au reparat vagonul fact fiind de 4500 euro in contextul in care noi am predat vagonul la12 sept.A-si vrea sa ma sfatuiti daca sa fac intampinare la aceasta somatie si daca procesul va continua credeti ca voi avea sanse de castig?
in document se specifica doar ca s-a predat vagonul,cardul de motorina actele vagonului,navigatia.nu este specificat altceva.am uitat sa precizez ca dupa ce noi am predat vagonul acesta a fost folosit de firma cunostintei mele,de cel care avea contractul de fapt pe vagon.eu asta sunt nedumerit de ce factura cu reparatia imi este trimisa mie cand contractul e pe firma cunostintei,si dupa ce eu am predat vagonul(in buna stare)reparatia trebuie sa o suport eu.daca cel ce s-a folosit din septembrie pana in decembrie de vagon a produs unele pagube ,eu ce vina am?
Va rog sa ma ajutati intr-o problema:anul trecut in feb am cumparat un cap de tir in lesing,lesingul fiind facut pe firma unei cunostinte care mai avea 2 tiruri si odata cu mine si-a mai cumparat inca unul.amandoua tiruri cumparate au mers in austria unde cunostinta mea mai avea doua si unde el avea un contract de prestari servicii cu o firma din viena.Din 1 iunie mi-am deschis si eu o firma cu care puteam sa lucrez intracomunitar si de la acea data toate comenzile,facturile erau emise pe firma mea,eu avand un contract de subinchiriere cu firma cunostintei mele pt ca in acte tirul era pe numele lui.Firma mea nu a incheiat nici un contract de munca cu firma din austria cu toate ca facturile pe care acestea le emitea erau pe numele meu,iar vagonul cu care lucram era de la firma dar inchiriat pe numele cunostintei mele.De la 1 septembrie m-am decis sa plec de la acea firma si in consecinta la 11 septembrie le-am predat :vagonul,actele,navigatia,cardul de motorina,in acest sens am un act semnat si stampilat de firma din austria.Din acest moment au inceput sicanele,imi tot trimit de la firma facturi ca am tot felul de sume de achitat.astazi am primit inca o scrisoare precum ca m-am actionat la tribunalul comercial din viena pt plata unei sume de 9200 de euro,aceasta suma reprezentand 235 paleti,855euro combustibil,iar ultima cireasa este faptul ca mi s-a emis in 1 12 2015o factura pt reparatia vagonului.Aceasta factura de 4500 euro nu mi-a fost adusa la cunostinta niciodata eu fiind plecat de la firma de pe 11 septembrie.Va rog sa imi spuneti daca voi fi chemat in instanta voi avea vreun sort de izbanda si sa nu fiu nevoit sa achit aceasta suma?
nu`mi dau nici un raspuns clar.mi se spune ca aceste declaratii merg la rm valcea si de acolo vine raspunsul,ei numai mi`l transmit.incep sa depun iar declaratia si in luna aprilie poate am mai mult noroc ca in martie l`am depus de 5 ori
Fiul meu a infiintat o societate care are obiect de activitate transport intern si international de marfuri.A avut nesansa sa infiinteze aceasta firma la 1 feb anul acesta exact cand s-a modificat legea privind tva.Din 1 februarie tot completam declaratia 088 si tot primim aviz negativ deoarece mi se spune in negatia ca finantele suceava au ajuns la concluzia ca :nu se justifica intentia si capacitatea de a desfasura activitate economica potrivit art7 alin2 lit b din opanaf 17/2015.Ma poate indruma cineva unde sa ma adresez?fiul meu are 24 ani a mai lucrat anterior vreo 5 luni ca sofer de tir pe comunitate.Problema cea mai grava este ca si`a luat tir in lesing pe societate unui cumnat si nu poate desfasura activitate extracomunitar deoarece nu i se aproba tva si se apropie scadenta la banca.
Discuție Adaos comercial
imi poate spune cineva daca este un maxim pt adaosul comercial pe care vrei sa il practici in activitatea de comert in cadrul unui IF?
a`si dori daca stie cineva daca in alte judete decat suceava s`a aprobat la vreo firma sa se inregistreze in scpo tva La suceava de la 1 februarie de cand s`a modificar legea nu i s`a aprobat nici unei firme acest lucru.In negatia pe care am primit`o scrie:,,nu se justifica intentia si capacitatea de a desfasura activitate economica potrivit art7 alin(2)lit (b)din OPANAF 17/2015,MA POATE AJUTA CINEVA SA STIU DE FAPT CE INSEAMNA ACEST LUCRU?
Fiul meu a infiintat o societate care are obiect de activitate transport intern si international de marfuri.A avut nesansa sa infiinteze aceasta firma la 1 feb anul acesta exact cand s-a modificat legea privind tva.Din 1 februarie tot completam declaratia 088 si tot primim aviz negativ deoarece mi se spune in negatia ca finantele suceava au ajuns la concluzia ca :nu se justifica intentia si capacitatea de a desfasura activitate economica potrivit art7 alin2 lit b din opanaf 17/2015.Ma poate indruma cineva unde sa ma adresez?fiul meu are 24 ani a mai lucrat anterior vreo 5 luni ca sofer de tir pe comunitate.Problema cea mai grava este ca si`a luat tir in lesing pe societate unui cumnat si nu poate desfasura activitate extracomunitar deoarece nu i se aproba tva si se apropie scadenta la banca.