avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Liliana2015

Activitate Liliana2015

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti diferenta dintre "salariu net si venit net"? De exemplu, in cazul unei pensii de intretinere se specifica "25% din venitul net" la ce se refera ? Cand cel care plateste pensia de intretinere are venit net X si norma de hrana Y, cum se calculeaza retinerea de 25%? Se mai poate modifica o hotarare jud care s-a solutionat pana la tribunal in care nu s-a cerut modificarea acestui cuvant? Se poate modifica termenul de "venit net" in "salariu net" si cum se procedeaza? Multumesc.
Buna ziua. As dori sa ma lamuriti si sa-mi spuneti ce sa fac in urmatoarea situatie:
Am avut un proces pe rol la judecatorie in dec 2013 ptr pensie de intretinere. Instanta a hotarat sa mi se retina 25 % din venitul net de la data de decembrie 2013 pana cand reclamanta termina studiile dar nu mai tarziu de varsta de 26 de ani, si sa-i dau o anumita suma in plus. In noiembrie 2014 s-a dat aceasta pronuntare de judecatorie. Am mers la un executor si i-am pus acea suma la dispozitia executorului ptr reclamanta. Reclamanta a facut apel si nu si-a ridicat suma consemnata si nici nu a dat curs notificarii de a-mi trimite un cont bancar si adeverinta din care sa reiasa ca este studenta.Apelul facut de reclamanta a fost respins si am obtinut cheltuieli de judecata. Hotararea inca nu mi-a ajuns acasa. Dar reclmanta a pus un executor sa ma execute ptr retinerea de 25% din decembrie 2013 pana in martie 2015. Eu daca merg si depun la executorul meu acea suma tot la dispozitia executorului ptr a veni sa o ridice de ce trebuie sa-i platesc cheltuieli de executare? Este normal sa ma execute prin bunuri mobile? Eu am fost de acord sa mi se retina din salariu pana la 1/2 ptr a reveni la normal dar cica ei ma pot executa pe bunuri mobile daca nu le dau banii toti odata. In cazul in care la mine la munca nu este o baza legala de poprire pe salariu cum procedez? Daca trimite executorul lor hotararea ptr a se trece la poprire de ce sa le platesc cheltuieli de executare cand eu am cerut prin executorul meu contul de virare a sumei si nu s-au conformat. Va rog respectuos sa-mi spuneti cum sa procedez?
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Apel
Cheltuielile de judecata cum ,cand si cand vor intra in posesia celui cu castig de cauza? Multumesc ptr primul raspuns. Stiam ca in 2007 exista un Certificat si o taxa depusa la Curtea de Apel ca hotararea sa fie definitiva si irevocabila, astfel partea adversa sa nu mai aiba alte pretentii dupa cativa ani.
Discuție Apel
Buna ziua.
Daca o hotarare judecatoreasca a fost castigata la Curtea de Apel si a devenit definitiva si cu cheltuieli de judecata care trebuie virate catre partea castigatoare, care sunt pasii care trebuiesc facuti mai departe ca hotararea sa fie si irevocabila si cheltuielile de judecata sa fie restituite pers castigatoare?
Multumesc.
Buna ziua. Va pot ajuta eu, sper, cu un nr de contact cu cineva care lucreaza la Centrul European de Despagubiri. Dati-mi adresa de email si va ajut. O zi buna!
Buna ziua. In cazul unui proces la Curtea de Apel ptr pensie de intretinere reclamanta nu a depus nici un inscris precum este studenta si nici contul unde sa i se vireze banii. Va rog sa-mi spuneti daca se poate cere in instanta acest lucru fara un apel incident si fara sa se amane procesul? Atata timp cat majorul nu face dovada ca frecventeaza cursurile unei facultati la zi (nu la FF) cum i se poate plati pensie de intretinere? Majorul trebuie sa faca dovada la inceputul fiecarui an universitar ca inca este student? Dupa ce termina facultatea sau in momentul renuntarii la facultate cum se procedeaza ptr sistarea poprii pensiei de intretinere?
Are obligatia Curtea de Apel sa scrie in hotarare aceste lucruri?( se va plati pensie de intretinere facandu-se dovada frecventarii cursurilor unei facultati). In cazul in care nu se da un cont de virare a sumei cum se treimite pensia? Multumesc.
Răspuns la discuția Pensie intretinere
Afacerea produce venituri substantiale de foarte mult timp. Majorul este student dar a primit prin contract de v-c acel pavilion ptr a incasa acea suma. Dupa ce v-a incasa suma respectiva banii sunt folositi in alte scopuri decat cele reale(stiu ce spun). Majorul are o pensie de intretinere de la ambii parinti in valoare de 750 Ron.
Răspuns la discuția Pensie intretinere
Chiar daca aprimit donatie, copilul major incaseaza suma de 25000 de EURO de la Fondurile Europene, deci are ceva bani!!!
Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca un copil major are pensie de intretinere de la mama si de la tata, copilul este student la zi, si o ruda i-a facut vanzare-cumparare pe un pavilion de stupi ptr a incasa de la Fondurile Europene suma de 25000 de euro, deci a devenit sau va deveni proprietar si va avea venit propriu, mai poate beneficia de pensie de intretinere? Ce articol de lege prevede si ce cod prevad acest lucru? Multumesc.