avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate geoeric

Activitate geoeric

Sa inteleg ca am sanse de castig, desi pe devizul de intrare in service este specificata garantia de 3 luni, de la repararea autovehiculului. Pentru a dovedi prejudiciul am nevoie de expertiza tehnica sau este suficienta nota de calcul de la reprezentanta auto.
Buna ziua!
Am o problema cu serviciile prestate de un service auto la care am prezentat masina pentru cateva reparatii la motor (piesele inlocuite au fost comandate de unitate), iar la aprox 10 luni masina s-a oprit in mers. M-am prezentat la reprezentanta auto si in urma constatarii a reiesit faptul ca, masina s-a defectat pentru ca nu au fost inlocuite toate piesele de pe bon sau nu au fost inlouite corect. Suma necesara pentru a repara masina este de 55.000 lei, iar o masina ca aceasta pe piata valoreaza 30.000 lei. Ce sanse am sa castig acesti bani daca actionez in instanta service-ul auto? Mentionez ca unitatea are autorizatie RAR, dar nu avea voie sa desfasoare activitati legate de motor. Multumesc,
Buna seara.
Acum o sapt am reziliat contractul de inhiriere a unui imobil de comun acord cu proprietarul.Astazi m a amenintat ca nu voi iesi pe poarta pana cand nu voi plati la zi utilitatile, in special curentul. Tin sa mentionez ca am primit facturi cu data scadenta pe 25.06, iar eu voi parasi locstia saptamana asta. Intrebarea este...sunt obligata sa achit toate facturile pana la parasirea locatiei sau pana la data scadenta desi contractul a fost reziliat? Multumesc
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu completarea registrului de casa la un service auto...
a) la incasari trec valoarea de pe z ( piese auto si manopera) sau doar valoarea pieselor?
b) la plati trec valoarea platita inscrisa pe chitanta sau valoarea la care au fost vandute piesele? Multumesc mult,
Am incheiat un contract de inchiriere cu proprietarul unui spatiu comercial pe o per de 2 ani si suma de 500 lei, dar in realitate ii dau 2000 lei. De luna viitoare dk ii dau doar suma specificata in contract, ma poate da afară?