avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1095 soluții astăzi
Forum Activitate silvia1968

Activitate silvia1968

Buna seara,
O persoana a fost casatorita a doua oara , locuind in locuinta sotului pe o perioada de 9 ani. Acesta a decedat de curand, doresc sa va intreb daca persoana respectiva mai are vreun drept de a locui in acel spatiu. Defunctul are 2 copii dintr-o casatorie anterioara.
Multumesc
Răspuns la discuția Art.31 alin.3 C.Muncii
In cazul in care Notificarea scrisa este inregistrata in ziua de 06.09.2016, pot sa nu ma mai prezint la locul de munca incepand cu data de 06.09.2016?

Multumesc
Răspuns la discuția Art.31 alin.3 C.Muncii
Multumesc,


Buna seara,

In clauzele C.I.M , apare ca perioada de proba este de 90 zile, iar perioada de preaviz in cazul demisiei este de 20 zile lucratoare, daca doresc incetarea relatiilor contractuale in baza art 31. alin 3 Codul Muncii, este legal sa nu ma mai prezint la locul de munca in perioada preavizului?

Multumesc,
Răspuns la discuția Executare silita
In cazul acesta executorul nu are dreptul de a intra in imobil daca cei ce locuiesc acolo nu doresc de buna voie sa predea cota de 1/2 ?

Buna seara

Am adjudecat cota de 1/2 dintr-un imobil casa de locuit, am depus o cerere pentru punerea in posesie a cotei respective, instanta admite executarea silita de predare a imobilului reprezentat de cota de 1/ 2 din imobil, executorul mai depune o cerere de autorizarea intrarii in incaperi, cerere care este respinsa ca neintemeiata.
Cum procedeaza in acest caz executorul, cum intocmeste procesul verbal de predare primire a cotei de 1/2?

Multumesc

Multumesc

Buna ziua,

Am adjudecat cota de 1/2 dintr-un imobil casa de locuit, debitorul nu doreste sa evacueze de buna voie imobilul , nici nu doreste sa plateasca o chirie minima pentru ca ocupa acest spatiu abuziv, atat eu cat si celalalt coproprietar dorim sa inchiriem imobilul deoarece legal nu avem posibilitatea sa facem evacuarea pana in luna martie, si exista riscul de a distruge imobilul.

Cum se procedeaza in acest caz?

Multumesc
Buna ziua,

Cum se calculeaza acest termen de 15 zile de la comunicare?
Zile lucratoare sau calendaristice?

Multumesc
Răspuns la discuția Actiune revocatorie
Aici e problema ca nu gasim solutia pentru OCPI.
Plangere impotriva OCPI-ului, nu se poate formula deoarece nu au calitate procesuala.
In actiunea revocatorie mai era posibil sa formulam un capat de cerere astfel incat instanta sa se pronunte si asupra acestei probleme?
Buna ziua,

Am adjudecat 1/2 cota dintr-un imobil casa de locuit in contul creantei.
Debitorul in cadrul executarii silite a reusit sa-si instraineze cota catre un tert.
In urma actiunii pauliene instanta constata ce C-V imi este inopozabil.
Am fost cu actul de adjudecare la OCPI pentru intabulare, cerere care a fost respinsa pentru ca in CF apare proprietar tot cumparatorul.
Ce este de facut in acest caz?
In baza actului de adjudecare pot cere evacuarea debitorului?

Multumesc