avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate RadoiS

Activitate RadoiS

Buna ziua,
Vreau sa pun un script(un mic programel care lucreaza in cadrul unui soft ) la vanzare pe net.
Mi-am facut cont pe paypal, imi mai trebuie cont la banca in Euro. Intrebarea mea este...venitul pe care am sa-l obtin aici, din vanzare (10euro-150 euro tot anul) trebuie sa il declar undeva? La sfarsit de an trebuie sa completez vreo declaratie ceva? Sau pur si simplu e venitul meu si atat? Eu fiind persoana fizica fara studii in domeniul programarii, ceea ce fac, fac din pasiune.
Astept raspunsul dvs!
Va multumesc!
Stefania
Răspuns la discuția D392B
Cifra de afaceri reprezinta suma tuturor veniturilor tale provenite din prestarea de servicii.
Buna ziua,
Am o nelamurire legata de oridnele de compensare. Stiu ca se fac pe o suma totala < 10.000 ron. Problema este ca am cuprins in compensare o factura de aprox 22.000ron, compensare partiala, de aprox 4000 lei, deoarece mai aveam si alte facturi mai mici de 1000lei. Ideea este noi avem o pers care se ocupa de inchideri, eu nu am foarte mare experienta, iar ordinul este din noiembrie 2015 iar eu acum am auzit ceva de genul ca ar trebui raportate undeva (nu situ unde).
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in aceasta privinta, ce pot face in continuare sau unde se raporteaza?
Va multumesc!
Stefania
Buna ziua,
Detin un PFA din 2013 in sistem real, cod caen 5821. Vreau sa imi mai iau un cod caen, 6202 sau 6203, cu norma de venit. Daca in 2016 depun declaratiile 220 pt sistem real pe zero si obtin venituri doar pe cel de norma de venit, taxele le platesc doar la norma de venit, nu? Dar daca obtin venituri si pe 5821 si pe 6202, se trec automat toate veniturile in sistem real si platesc taxele ca si pana acum, trimestrial?
Răspuns la discuția Demisie neacceptata
Multumesc frumos! :)
Buna ziua. Am un var angajat la o firma de aparate de cafea, iar conditiile de munca nu sunt asa cum au fost stabilite la semnarea contractului si doreste sa-si dea demisia. A depus de 2 ori pana acum cererea de demisie, dar patronul nu doreste sa o semneze. Are preaviz de 21 zile dupa ce cererea a fost semnata(asa i s-a spus). Este adevarat? Si in cazul in care el doreste sa plece, dar patronul nu-l lasa, ce poate face?
Multumesc anticipat!
O zi buna!
Buna ziua! Am o problema. Am achizitionat acum o 2 luni un teren de 500mp (aprox 40m lungime si 12.3 latime). Cand l-am achizitionat, in nestiinta de cauza nu am cerut certificat de urbanism, iar acum cand am fost la primarie sa cer un certificat de urbanism informativ am aflat ca trebuie sa cedez din teren 2-3m din latime pentru drumul public. De acest lucru nu am fost informata de catre prorietar(poate nici el nu stia). Autorizatia de constructie se da de la o deschidere de 12m in sus, iar eu raman cu o deschidere de aprox 9-10m. Proprietarul mai are 2 terenuri in prelungirea terenului meu (primul de langa mine este vandut fratelui meu si urmatorul este liber). Ar trebui sa ma despagubeasca proprietarul cu partea pe care primaria mi-o ia? sau cu bani? Cum ar trebui sa procedez?? Am vreo sansa sa rezol ceva sau raman cu buza umflata si terenul luat??#-o

Va multumesc anticipat!