avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Activitate acrisid

Activitate acrisid

Răspuns la discuția succesiune legala
cum poate fi dobandita o cladirea construita conform o autorizatia a legea 50/1991 daca la data expirari autorizatia NU s-a efectuat procesul verbal de receptie la stadiu lucrarilor doar dupa 5 ani ,acesta cladiri sa focut o declaratia si regularizarea si efectif o fost abandonata lucrarilor de constructie pina 2015 ,...primaria cere impozitul din 2010 doar procesul verbal este din 2015
am inteles ca la expirari autorizatia de construire este obligatoriu o declaratie fiscala ...eu in anul 2010 am focut o declaratie si regularizare dar in anul 2010 primaria NU o cerut sa fac un proces verbal de receptie a cladiri privind stadiul lucrarilor , ...si acum vine primaria si ma cheama la procesul verbal de receptie dupa 5 ani ( in 2015 intocmeste un proces) si ma impune cu plata la impozit din 2010 faptul ca am dobandit cladirea in 2010 dar eu am construit conform legea 50/1991 si am citit legea la norme metodologice 44/2004 ca numai cu un proces verbal se poate face receptie si numai data dobandirii este data intrare in proprietate a cladiri ...cu ce alt act ei pot sa ma fac sa platesc impozit , tot odata ei consider legea 44/2004 ... multumesc pentru rispunsul
Multumesc
am inteles dar primaria intocmeste in 2015 un proces verbal de receptie a lucrarilor , si cere impozit din 2010 data expirari autorizatia de constructie ? si in acest caz primaria considera ca dobandirea acest cladiri este din 2010 dar normele metodologice a dobandirea cladiri care sunt construite conform legea 50/1991 la punctul 62 (2) prevede data dobandirii este data intocmiri procesul verbal ...cred ca primaria NU are dreptul la impozit din 2010
o cerut actele la control 2010 ---2015 pt. ca in 2012 apara niste poze pe google earth care arata ca acoperisul este in lucru dar atunci Nu am reusit totusi pentru ca o parte din schelelta din lemn trebuit sa fie schimbata la acoperis ...infine o durat mult pana cand am pus acoperisul la punct numai in 2014
multumesc
dar intrebarea este ca primaria vrea impozit din 2010 , si acoperisul o fost termonat in 2014
am sa contest acest decizie de impunerea din 2010
ce se intampla daca NU se intocmeste un proces verbal pentru stadiul fizic a lucrarilor dupa expirarea autorizatia de contruire ,...si numai dupa 5 ani de la expirarea
multumesc pentru rispunsul
Răspuns la discuția Inspector urbanism
am o intrebare despre intocmirea procesul verbal de receptie la stadiul lucrarilor ...cine are obligatia de a intocmii acest proces verbal? la terminarea lucrarilor autorizate conform legea 50/1991 ( Beneficiarul sau primaria ) ? si daca urbanismul refusa se intocmest acest proces verbal ce s-intimpla
pot fi pozele din google earht folosite ca dovezi in instanta ? legate cu datele sau alt informatie reale
Răspuns la discuția inspectorul vamal
Legea 86/2006 actualizata
Art. 100 control ulterioral declaratiilor , autoritatea vamala are dreptul intro o perioda de 5 ani de la acordarea liberul de vama , sa modifica declaratia vamala .
am un control vamal de la D.R.V si vor sa modific mie niste declaratie vamale din 2012 ,2013 , si 2014 ..la un import de ( Banda cu leduri ) care in vremuri o fost cu taxe 0% ( platit numai TVA ) si vor 4.7% ( in plus + TVA) dar si am observat ca codul armonizat o fost introdus numai in 2014 o schimbare la acest cod din 85414010...catre 9405403990 , acum conform legea 86/2006 versiuna actualizata in 2013 , autoritatea vamala are dreptul de anula sau modificare declaratiile vamale * si daca in peroida de 5 ani dupa pus in regimul liber de vama sau libera circulatia ) am sitit si eu legea si la articol 41 . (1) corectarea este la marfuri care folosesc regimul schimb ...dar la art. 100 (1) autoritatea vamala are dreptul intro o perioda de 5 ani de la acordarea LIBER de Vama sa modifice declaratia vamala ( aici nu sa refera la marfuri in regim de schimb) dar la art. 93(1) si (2) dupa cum sa vede nu au dreptul de a modifica acest declaratile ...
intrebarea mea care este legea in vigoare ?