avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters354748

Activitate ContSters354748

Buna ziua. Mama mea beneficiaza de o indemnizatie acordata persoanelor cu handicap. Ea are gradul accentuat si i se da o indemnizatie de 272 lei/luna.
In urma discutilor a celor de la putere , se vorbea si despre o usoare marire a acestora.
Dumnevoastra , ce stiti in legatura cu acest subiect?
Discuție pensia minima
Buna ziua. Beneficiez de pensie de invaliditate de gradul 2 in urma expertizelor medicale, in valoare de 400 de lei ( pensia minima data de catre statul roman)
Acum ca valoarea punctului de pensie sa marit de la 830,2 la 871 ,7 .eu si cei care iau aceasta pensia minima ,li se vor mai adauga cativa lei in plus?
Sau doar celorlalti pensionari, care nu fac parte din catergoria celor cu aceasta pensie ?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
buna ziua. avocatul respectiv a fost chemat din oficiu , cum ati spus si dumneavoastra, nu ca a fost platit de parat sau altcineva. Am citit si pe alte forumuri cum instanta a decis reducerea cheltuielilor de judecata pentru ca erau prea mari pentru munca depusa.
surse : [ link extern ]

[ link extern ]
buna ziua. tatal meu a avut o disputa cu un vecin ducandu-se fara a se interesa la judecatorie si dandu-l in judecata pentru a obtine ordin de restrictie. Acesta a fost luat ca nul si nefondat, tatal meu trebuind sa plateasca cheltuieli de judecata in valoare de 260 lei.Persoana parata nu s-a prezentat, insa a venit un avocat din oficiu la proces.
Cum poate sa procedeze, ca instanta sa ii reduca cheltuielile de judecata.Dupa parerea mea pentru cele 2 minute cate a stat mi se par exagerate.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra
buna ziua. ca dovezi am 4 inregistrari audi-video. atat eu cat si tatal meu, care pot fi probate si dovedite.
buna ziua. in spatele blocului in care stau eu ,am un vecin care a luat cateva amenzi pentru ca mi-au injurat parintii. tatal meu i-a facut si plangere penala acesta fiindu-i aplicata o amenda penala in valoare de 500 lei.
Acum cateva zile i-ar a inceput sa aduca jigniri, amenintari cu moartea la geamul sau. Eu cand l-am vazut l-am inregistrat cu telefonul mobil(proba audio-video). La ora 17,30 venise si tatal meu, acesta iesind din nou pe geam si aducandu-mi amenintari cu moartea si injurii. L-am intregistrat din nou atat eu cat si tatal meu cu telefoanele mobile.
Am chemat patrula de politie ,dar nu a trecut pe la acesta spunand ca au un caz mai grav urmand ca apoi sa vina sa ii dea amenda
Astazi , la ora 11,00 cand eu am iesit din bloc, acesta ma vazut si ma urmarit dorind sa ma loveasca.Insa in spatele meu la cativa metri era si tatal meu, care a venit imediat si a chemat patrula de politie. Politia a venit si l-a urcat in masina

I-am facut plangere penala si urmeaza sa o depun luni , impreuna cu probele audio-video.
Pot sa ii cer daune morale? cum ?
Pot sa il dau si in judecata?
Răspuns la discuția Amenzi politie- plangere penala
plangerea sa facut la parchet. dar politistul dupa raspunsul primit de la aceasta institutie i-a amendat.
Răspuns la discuția Amenzi politie- plangere penala
buna ziua. plangerea penala a fost pentru amenintare cu privire la moarte. rezultatul a fost ca aceasta reprezinta de fapt o minima atingere persoanei. politistul de sector i-a amendat atunci cu cate 400 de lei /individ
atunci cand iau amenzi, stau o bucata cuminti apoi iar reincep. i-am spus domnului politist, - eu ma duc la el fac plangere, el le da amenzi , ei nu le platesc si apoi iar reincepe circul dupa o perioada de timp
buna ziua. am avut niste vecini care au facut multe probleme in bloc , a fost chemata politia si amendati. dar de fiecare nu au platit, pt ca unul nu ia nici un venit, iar celalalt are o pensia de boala mintala in valoare de 500 lei ( desi valoarea amenzilor acumulate depaseste 1500) lei
. dupa ce au fost dati afara din bloc, iar au inceput sa se lege de vecini ,inclusiv de mama mea - unde tot la fel am chemat politia si au fost amendati.
Chestia este ca ei incita lucrurile , se baga in oameni -mai ales in mama mea.
CE pot face in continuare? I-am facut o plangere penala acum vreo 2 ani de zile, dar nu au inceput urmarirea pentru ca fapta nu era de o mare amploare.
Dar nu ma las . Dvs ce spuneti
Răspuns la discuția Pensia de invaliditate gradul 2
buna ziua mi-a spus o domna de acolo , ca voi primi pensia dupa 2 luni daca o voi baga pe card.
astfel am ales mi-a spus ea, o alta varianta, in care voi primi pensia in prima luna de la factorul postal, urmand ca din doua luna sa vina pe card.
este posibil asa ceva?

si a doua intrebare? mi se va calcula de pe data de 7 pana pe 31 mai ? sau sa va lua in considerare si perioada 1-7 iunie atunci cand voi primi banii in luna iunie.
va multumesc