avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1104 soluții astăzi
Forum Activitate costi11

Activitate costi11

Ce se poate face pentru a înștiința un proprietar de imobil că zidul casei sta sa se prăbușească in curtea mea iar eu nu pot circula liniștit deoarece un eventual incident cu mine sau copii in zona poate fi fatală pentru noi.
Va multumesc din suflet si va doresc multa sanatate .O zi buna!
Va rog sa mi spuneti ce se poate face in cazul in care directorul meu datorita faptului ca nu am semnat in iarna la final de buget o factura de o suma foarte mare iar pentru ca nu am vrut sa mi dau demisia acuma schimba organigrama iar postul meu nu se mai regaseste.
As dori sa stiu ce anume trebuie cuprins in referatul de declasare a unor bunuri materiale deoarece din acest an procedura cere sa fie un referat. Va multumesc
Răspuns la discuția Impiedicare urmarire penala
Ce pot face daca se intarzie si mai mult trimiterea dosarului la procuror?
Doresc sa mentionez si faptul ca am fost sunat de la sectie sa merg sa ma intalnesc cu agresorul sa rezolvam pe cale amiabila iar inculpatul nu s a prezentat.
Doresc sa adaug si faptul ca atunci cand am fost contactat am raspuns dar cel care m a sunat nu ma auzea dar eu il auzeam si a spus : Ba asta e prost , a plecat acum 5 min si nu raspunde. O fi mirosit ca e teapa!
Buna ziua, am avut in luna a 8 in anul 2016 un incident cu un sofer care era sa ma calce pe trecerea de pietoni iar dupa pentru ca am urlat la el s a dat jos si m a lovit dupa care a plecat cand am anuntat politia.
Am martor un prieten care este la academia de politie, am scos certificat medico-legal iar politistul sosit la fata locului a discutat cu o femeie care a vazut totul dar ea nu a dorit sa vina ca martor deoarece nu locuieste in Romania.
Problema este urmatoarea: cel care se ocupa de dosarul meu se misca extrem de greu si anume, pana in ziua de azi eu am dat doar o declaratie si dupa atatea luni am semnat o foaie cum ca mi s a adus la cunostinta cine este cel care m a lovit . In timpul acestui demers politistul a incercat sa ma intimideze spunandu mi ca nu se coreleaza declaratiile si ca trebuie sa fac un test poligraf eu si prietenul meu si ca trimite scrisoare prietenului la academie.
Eu i am spus ca nu am nici o problema deoarece au fost martori care au vazut si mai ales daca soferul era de buna credinta cum imi tot afirma politistul nu trebuia sa plece de la locul faptei.
Va rog mult sa ma sfatuiti ce pot face deoarece sunt satul de mizerabili care ocupa functii doar pentru a favoriza "pilele".
Răspuns la discuția Permis suspendat nedeterminat
Deci trebuie sa merg la sectia de politie de pe raza localitatii unde a fost retinut? In vederea platii analizelor unde pot merge? Cei de la politie au zis ca doar de 2 ori pe an platesc analizele si ca asteapta rezultatul pentru a putea trimite dosarul la parchet. Mentionez ca sunt sigur ca nu are cum sa mi iasa alcoolemie mai mare dar vreau sa grabesc lucrurile. Nu prea imi permit un avocat tinand cont ca sunt singurul intretinator in familie cu 4 copii. va multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa va mentionez cele intamplate.
In cursul saptamanii trecute eram in sighisoara la tara . Duminica nevestei i s a facut rau si a trebuit sa plecam urgent spre Brasov in jurul serii ora 19-19:30. Pe drum o doamna a facut la dreapta si a franat iar eu am intrat cu partea dreapta in ea. Doamna a plecat iar peste 15-20 min a venit cu un echipaj de politie.
Mi au luat proba si spre surprinderea mea aveam in aerul expirat 0.50 si ceva . Ceea ce este chiar absurd tinand cont ca am avut dermatita de pajiste iar 2 saptamani nu am pus alcool in gura ci am luat doar medicamentul Tavegil.In schimb in dimineata zilei de Duminica am baut 2 paharele de tuica unul inainte de masa si unul dupa. Mi au luat permisul am fost la proba si le am spus ce am consumat si ce medicamente am luat.
Mai tarziu am aflat ca femeia care a condus autoturismul implicat in tamponare avea permisul expirat de 1 an de zile.
Dupa ce am fost si la medici am constatat ca acel tavegil retine alcoolul in organism.
Va rog mult sa mi dati un sfat deoarece credeti ma nu am baut inainte cu 2 sap nimic ci doar in dimineata zilei cele 2 paharele. Acum nu stiu ce sa fac unde sa ma indrept pt a clarifica situatia. Doamna cu care am facut tamponarea nu avea nici un fel de lumina pe masina aprinsa.
Va multumesc si va doresc sanatate.
In legatura cu acordul vecinilor este imperativ necesar sa semneze toti? Sau se aplica regula jumatate plus 1 ?
Buna ziua, am si eu cateva nelamuriri. Stau la bloc cel de tip vila cu 4 etaje. La ultimul etaj este si partea cu spatiu nelocuit care a fost impartit intre vecini. Eu as vrea sa stiu daca pot lua acel spatiu cu acte si daca da care ar fi procedura deoarece nimeni nu a reusit sa ma lamureasca. Va multumesc.