avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1058 soluții astăzi
Forum Activitate codrin_codrin

Activitate codrin_codrin

Răspuns la discuția Succesiune dupa multi ani

raluk0207 a scris:

Unchiul când a murit? A lăsat vreun testament?
Soția unchiului când a murit?
Tatăl dvs și celelalte 2 surori mai sunt în viață? Dacă ai decedat, când?
Unchiul a avut bunuri comune cu soția sau doar bunuri proprii?


Unchiul a decedat in 1992, asa cum am mentionat, deja. Nu a lasat testament.
Sotia unchiului a murit inaintea lui.
Nici tatal, nici celelalte surori nu mai sunt in viata. Au decedat ulterior, in decurs de 10 ani.
Povestea fiind foarte veche, nu mai stiu daca erau bunuri comune sau nu.

Poate ma lamuriti de unde pot afla acesta informatie. Actele imobilului nu sunt la mine, evident.

Multumiri!
Răspuns la discuția Succesiune dupa multi ani
.
Buna ziua,

Rog sa aveti amabilitea de a-mi comunica daca se poate deschide procedura succesorala in cazul in care decesul unchiului meu a avut loc in anul 1992?

Pe scurt, speta:
Unchiul meu (fratele tatalui meu) a fost casatorit, nu a avut copii cu sotia lui, dar aceasta a avut un copil dintr-o alta casatorie (nu am informatii sa fi fost adoptat).
In afara de tatal meu, unchiul meu a mai avut inca 2 surori.

In anul 1996, nu exista deschisa vreo procedura succesorala in arhiva Judecatoriei sectorului unde este amplasat imobilul.

As dori sa stiu daca am, in aceste conditii, vreun drept la mostenire?

Multumesc anticipat pentru rapsunsuri
Buna ziua!
Am solicitat Asociatiei de proprietari o verificare a unor liste de intretinere de anul trecut, intrucat am sesizat ca au fost gresite calculele si, de asemeni, sa se verifice cum au fost repartizate sumele pe care le-am achitat (am avut niste restante si am platit o suma mai mare).

Mentionez ca anul trecut era o alta firma care se ocupa de listele noastre de plata.
Incepand din acest an, este o cu totul alta firma.

La solicitarea adresata prezentei firme de administrare, mi s-a raspuns ca nu pot da curs solicitarii mele, intrucat nu se ocupau ei de blocul nostru.

Va rog sa imi spuneti daca este posibil asa ceva?
Ar inseamna sa raman cu o datorie de cateva mii de lei, doar pentru ca cei din trecut au gresit listele.

p.s. Am sesizat acum, intrucat de cand e firma noua se pot verifica online cheltuielile aferente.

Multumesc!
Buna ziua!

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca vechimea in munca a unui cetatean libanez se poate cuantifica la vechimea in munca prestata pe teritoriul Romaniei?

Concret:
persoana urmeaza a se muta in Romania (unde se va angaja),iar toata vechimea in munca s-a desfasurat in Liban. Nu are cetatenie romana, deocamdata.

Doreste sa stie daca atunci cand va iesi la pensie (in Romania) se va lua in calcul si vechimea avuta in Liban?

Multumiri pentru promptitudinea raspunsurilor!
Este firma de administrare.
Am solicitat sa fie afisate aceste informatii de mai bine de un an si nici pana acum nu sunt facute publice.

Tine doar de "bune maniere" sa fie afisate aceste informatii sau exista si vreun amendament legal care sa specifice clar ca aceste informatii trebuiesc afisate?

Multumesc pentru sprijinul acordat!




Buna ziua!

Exista obligativitatea ca la Avizierul blocului sa fie afisate datele de contact ale firmei care intocmeste listele de plata, precum si contul bancar unde se pot vira banii pentru intretinere?

Va intreb pentru ca in blocul unde locuiesc eu nu este afisat asa ceva, iar cand am solicitat aceste informatii, abia dupa multe incercari mi s-a dat contul bancar.

Multumiri!

Buna ziua!

In urma spargerii tevii comune de incalzire intre apartamentul in care locuiesc si vecinul de la etajul superior, a fost nevoie sa fie spart atat tavanul, cat si o parte a unui perete care "camufleaza" tevile comune in apartamentul meu.

As dori sa stiu cine suporta reparatiile pentru acesti pereti? Abia am terminat in vara renovarea apartamentelui, iar acum baie este ca dupa bombardament.

Multumiri pentru promptitudinea raspunsului!
Buna ziua!

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune daca exista vreo lege care sa oblige presatatorii de servicii sa afiseze preturile la serviciile pe care le presteaza pe site-urile pe car ele au?

Concret: am vrut sa apelez la serviciile unui terapeut si cum nu avea preturile afisate pe site, i-am scris email sa mi le comunice.
Mi s-a raspuns ca ofera aceste info la telefon si sa il sun. Am insistat sa imi comunice aceste preturi pe email, si a refuzat, spunand ca el doar la cabinet le are afisate si ca nu simte ca "rezoneaza" cu aceasta varianta comerciala pt serviciile e care le ofera.

Multumesc!

In asociatia de care apartin, locatarii sunt nemultumiti de felul cum se desfasoara activitatile asociatiei - mai precis, cum NU se desfasoara, fiind o totala lipsa de implicare in privinta problemelor administrative cu care ne confruntam. Planeaza semne mari de intrebare inclusiv asupra modului de calcul la intretinere.

Rog sa aveti amabilitatea de a ma informa care este procedura de demitere a stafului Asociatiei? Care sunt pasii de urmat pana la instalarea unor noi persoane care sa le pese intr-adevar de ceea ce se intampla in Asociatie.

Cu multumiri si consideratie!