avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1762 soluții astăzi
Forum Activitate Robespierre

Activitate Robespierre

Discuție Vechime pe PFA
Buna ziua!
In vederea depunerii dosarului de pensionare, as dori sa atasez si documentul care sa-mi ateste activitatea de PFA cu plata contributiilor legale si dovada vechimii in munca.
Cine elibereaza acest document?
Vechimea in munca rezultata din activitatea PFA se adauga la vechimea in munca obtinuta in baza activitatii pe CIM?
Are vreo influenta asupra reducerii varstei de pensionare?
Multumesc!
Multumesc!
Buna ziua!
As vrea sa intreb daca, in cazul pensionarii inainte de indeplinirea varstei standard de 65 ani, sunt luate in calcul, pentru stabilirea cuantumului pensiei si veniturile din CIM uri suplimentare pe care le-am avut de-a lungul activitatii si cele retinute din activitatea ca PFA?
Multumesc!
Buna ziua!
As vrea sa intreb daca, in cazul pensionarii inainte de indeplinirea varstei standard de 65 ani, sunt luate in calcul, pentru stabilirea cuantumului pensiei si veniturile din CIM uri suplimentare pe care le-am avut de-a lungul activitatii si cele retinute din activitatea ca PFA?
Multumesc!
Buna ziua!
As vrea sa intreb daca, in cazul pensionarii inainte de indeplinirea varstei standard de 65 ani, sunt luate in calcul, pentru stabilirea cuantumului pensiei si veniturile din CIM uri suplimentare pe care le-am avut de-a lungul activitatii si cele retinute din activitatea ca PFA?
Multumesc!
Răspuns la discuția Decizie plati sanatate ANAF 2013!
As avea succes cu o contestare?
Răspuns la discuția Decizie plati sanatate ANAF 2013!
Da, decizia are data ulterioara adresei prin care mi-au comunicat ca nu am debite.
Buna ziua!Am primit o decizie de impunere de la ANAF pt plata contributii de sanatate pe anul 2013!
Sunt PFA si salariat.
In luna ianuarie 2018, ca raspuns la o solicitare a mea legata de niste plati prin ghiseul.ro, care au fost inregistrate tarziu la ei, ANAF imi transmite ca nu figurez in evidenta fiscala cu debite restante.
Atunci nu aveam debite restante, in schimb mi-au gasit acuma.
Pot sa-i contest cu adresa aia a lor prin care-mi spun ca nu am debit?
Mai ales ca platesc destul la sanatate si ca salariat.
Va multumesc pt. raspuns!
Vecinul de la etajul 4 si-a instalat centrala iar cosul de evacuare, paralel cu fatada blocului, la cca 20 de cm de aceasta, elimina condens sub forma de picaturi.
Acest condens nu cade direct pe sol ci pe carcasa unui aparat de aer conditionat cu zgomot corespunzator care ne afecteaza noaptea,I-am comunicat asta cu rugamintea sa faca ceva. De 2 luni n-a facut nimic.Ce sa fac, in mod legal, ca omul sa devieze traseul picaturilor?Multumesc!
Răspuns la discuția Plati anticipate
Va multumesc pentru sfaturi.Am trimis catre ANAF local un mail cu copie dupa chitanta de la ghiseul.ro.A doua zi am facut insa un drum (ala de care am crezut ca scap) si am depus o informare cu copia de pe ghiseul.ro la care am luat numar de inregistrare ca la noi nu se stie niciodata cum pot evolua lucrurile.
Ieri, 19.04.2017, am primit un mail in care sunt informat ca nu figurez cu debite neachitate.
Dupa 10 zile.
Asta e tot.