avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate stefan_claudia

Activitate stefan_claudia

Multumesc pentru raspuns.Dar daca depasesc 10.000 euro achizitii, ce trebuie sa fac?
Am luat facturi cu TVA pana cand am primit codul de TVA pentru achizitii.Cum tratez din punct de vedere contabil facturile la care am platit TVA-ul in statul comunitar?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
argument.....

propunere: justitiar
Am si eu o situatie asemanatoare, in senscul ca societatea este neplatitoare de Tva dar cu cod de TVA inregistrata pt.achizitii intracomunitare.Concret,facem importuri de marfa din Grecia si am doua situatii:
1- platim TVA-ul in Grecia (luam facturi cu TVA din Grecia)
2- nu platim TVA in Grecia
Intrebarea mea este urmatoarea: in primul caz, mai declar in 390 sau altundeva? iar in al doilea fac 390 si 301 special si platesc TVA-ul in Romania, pana ajung la 10.000 de euro?
Cum calculez cei 10.000 de euro, impreuna si cu facturile la care am platit TVA in Grecia?
Urmariti daca penalitatiile au fost corect calculate. Ele nu pot depasi debitul.Oricum, dvs.trebuie sa va platiti utilitatiile, pentru ca furnizorii nu sunt intelegatori si debranseaza tot blocul. Nu mi se pare corect sa sufere toti locatarii pentru dvs. Si eu n-am avut apa calda aproape 6 luni din cauza rai platnicilor si nu mi-a convenit. Faptul ca sunt alti locatari cu restante mai mari ca ale dvs. si nu sunt in instanta, asta e altceva. Intrebati presedintele in instanta criteriile avute in momentul in care v-a deferit justitiei.
Răspuns la discuția eliberare adeverinta rol
Multumesc pentru raspuns! Ma gandeam si eu la fel. Si notarul mi-a spus ca il intereseaza doar rolul, nu datoria. Pot sa fac ceva in acest sens, ca sa scap deocamdata, de plata impozitului? Suma e cam mare si nu stau prea bine cu banii.
Buna ziua, am fost azi sa iau o adeverinta de rol pentru dezbaterea succesiunii, iar doamnele de la primarie mi-au spus ca nu-mi elibereaza actul, pana nu platesc la zi impozitul. Exista vreo lege in acest sens, in care sa ma santajeze practic sa platesc impozitul, ca sa intru in posesia actului? Ce pot face in acest sens, legal ?
ynocentta a scris:

Conform disp art 12 A d) din HG nr 588/2007 proprietarii au dreptul sa conteste oficial ,c/v calcul contributie impus la intretinere,in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata
Presedintele asociatiei are obligatia sa raspunda in termen de 7 zile


Este HG 1588/2007
Răspuns la discuția taxa de succesiune
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
daca fratii, desi legal citati nu se prezinta la BNP, atunci dupa expirarea termenului de optiune succesorala, acesti frati vor fi decalrati de actre notar straini de succesiune prin neacceptare in termenul legal.
nu exista "renuntare tacita" la succesiune.
acceptarea unei mosteniri poate fi atat expresea cat si tacita, renuntarea, in schimb, este doar expresa.

Care este termenul maxim? Noi deja am pregatit actele pentru succesiune si am inteles ca cele de la primarie expira in timp scurt.
Răspuns la discuția taxa de succesiune
Multumesc mult pentru raspuns! Am crezut ca nu putem face succesiunea, daca unul dintre frati nu se prezinta.