avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaBiro

Activitate GabrielaBiro

Buna ziua , exista vre o reglementare pentru infiintarea "Colecțiilor private accesibile publicului " am gasit doar Lege 311/2003, In aceasta lege am gasit reglementari pentru colectiile publice . Puteti sa-mi oferiti si alte reglementari ?
MULTUMESC . Intretimp am dat peste Ordinul 239/2019 , la art 9 se prevad niste termene clare de aplicare . Numai nu stiu cum sa procedez cu D112. Voi face probabil rectificativa la iulie ,
Buna ziua ,pentru luna august 2019 in cazul unei firme, care realizeaza venituri din mai multe activitati , pentru acordarea facilitatilor personalului angajat in constructii procentul de 80 % din cifra se afaceri , a veniturilor din constructii se calculeaza la datele din anul curent , sau la cele din anul precedent ? Aceasta prevedere din ordonanta 43 s-ar fi aplicat chiar si pentru luna iulie ? Daca are cineva informatie , va rog sa postati
Multumesc
Buna ziua , Poate sa-mi confirme cineva , daca amenajarea respectiv repararea de fantani arteziene se considera activitate de constructie ? La ce cod CAEN se poate incadra aceasta activitate ?
Multumesc
multumesc pentru raspuns
S-au primit facturi de la o firma , despre care nu s-a stiut ca este inactiva fiscal. Acum ne anunta firma de aceasta situatie si de faptul ca a solicitat reactivarea . Care ar fi procedura , ca acele servicii , care au fost facturate in perioada de inactivitate sa fie considerate cheltuieli deductibile?
Ar trebui stornate toate facturile si emise altele cu data ulterioara reactivarii?
Buna ziua , este data urmatoarea situatie . PF a demarat formalitatile pentru infiintarea unei firme. Nu a asteptat pana cand au iesit documentele de la ONRC. A achizitionat un PC, factura fiind pe persoana fizica. Data facturii este cu 3 zile inainte de data CUI. Cat de legal ar fi sa faca un contract de vanzare cumparare pentru calculator , la pretul la care l-a cumparat , anexand inclusiv factura de achizitie?
Ma poate ajuta cineva ?
Buna ziua , am achitat un avans unei firme din UE , pentru achizitia de utilaje . Firma vanzatoare nu imi emite factura pentru suma achitata , motivand, ca pentru avansuri nu poate emite factura cu tva zero . Va trebui sa-mi emit eu o autofactura pana in a 15 zi a lunii urmatoare si sa declar acest avans in D 390 ? sau nu am nici o obligatie , la momentul livrarii voi plati mai putin cu suma achitata in avans si se vor regla lucrurile
Discuție Acordare diurna
Am urmatoarea situatie :
Un angajat , care are contracte de munca la 2 angajatori , se deplaseaza in interesul ambilor angajatori , in aceeasi perioda dar la parteneri diferiti. Cu un drum rezolva problemele pentru ambele firme. Este legal sa beneficieze de diurna de la ambele firme ?