avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate eve22

Activitate eve22

Răspuns la discuția Concediu prenatal
am citit pe internet ca nu are cum sa-mi faca un contract nou luna asta, noiembrie deoarece incepand cu data de 7 nov sut intrata in concediu prenatal. Ce e de facut in acest caz sa beneficiez totusi de banii pe concediu ca in momentul asta casa de asigurari nu are cum sa mi dea contractul de la firma fiind incheiat cu liatera b de cord comun?
concediu prenatal .astazi am fost sa depun dosarul pentru concediu prenatal la casa de asigurari bucuresti in prealabil am sunat la ei sa ma interesez de acte ce acte am nevoie, am avut contract pe perioada detarminata pana pe 15 septambrie 2016 s a prelungit pana pe 30 sep. 2016 apoi s a incheiat de acord comun cu litera b acum cei de la acsa de asigurari imi zic ca nu pot sa beneficiez de banii pe concediu prenatat cele 126 de zile ca incetarea contractului a fost facuta in baza art b de acord comun . intrebarea mea e ce e de facut, mentionez ca incepand cu data de azi 7 10 2016 am concediu prenatal dat de doctor?
Discuție Concurs dubios
deci, am cumparat niste pakete de tigari nu dau ex cica nu e voie pe site, le am inscris pe un site la un concurs, am castigat prin intermediul unor coduri de pe timbrele fiscale ce le am introduc pakete de tigari, cand am fost sa revendic premiile mi s a zis ca paketele nu participa la concurs. am sunat la nr de tel ce mi a venit odata cu mesajele din care am aflat caam castigat si mi s a zis acelasi lucru. acum eu am o intrebare poti sa castigi ceva indiferent de care e premiul la un concurs cu niste pakete de tigari care nu fac obiectul concursului? nu am citit regulamentul concursului inainte sa bag codurile, intradevar in regulament paketele cumparate de mine nu participa la concurs, atunci cu pat sa primesc mesaj pe tel de la ei sa zica ca am casticat pachete gratis cu niste coduri ce nu participa la concurs/?si daca castig premiul cel mare nupot sal ridic.e legal sa faca asa ceva?ei zic ca e greseala mea ca am bagat gresit codurile, dar dece au trimis mesaj ca am castigat? vreau sa-i dau in judecata si vreau sa stiu daca am dreptate.
Discuție am o nelamurire
Am si eu o nelamurire, stau la sat, a venit veterinarul si mi-a zis ca sunt obligata de lege sa pun microcip la catelul din curte, catelul are 7 luni. Ce se intampla daca nu pun cip la catel iau amenda de la stat? A si-mi cere 30 rod pentru cip
Răspuns la discuția studii superioare de lunga durata
atunci dece pe fisele de inscriere la joburi scrie in felu urmator? studii de scurta durata,............ studii de lunga durata,......... studii de master sau doctorat(in aceiasi casuta)?
an terminat anul acesta cursurile facultatii de ecologie bucuresti ( 3 ani ) am luat si diploma de licenta, vreau sa stiu in ce clasa sunt in cea de studii superioare de scurta durata sau in cea de studii superioare de lunga durata?
Răspuns la discuția demisie fara preaviz
pai mai am dreptul la adeverinta de somaj daca am semnat incetrarea cim de acord comun?mai iau somaj?ar mai avea sa mi plateasca niste zile lucrate pe luna asta 4 mai exact si 3 zile de condediu de odihna neluate ,trebuie sa cer si astea nu? pe dat de 18 cum fac iii scriu si ii cer lucrurile astea sau cum se procedeaza?
Răspuns la discuția demisie fara preaviz
am semnat azi incetarea contractului de munca in baza 55 alt b din codul muncii inseamna ca din data de 18 in care urmeaza sa inceteze nu o sa mai duc la munca, acum sunt in concediul de odihna, ce o sa urmeze,
Răspuns la discuția demisie fara preaviz
ma refer cand el o inregistreaza in revisal sau unde se inregistreaza cu art 81 ali 8 nu se sesizeza nimeni? ce o sa urmeze,ce poate sa faca pentru ca din cerere o sa reiasa ca nu si onoreaza contractul cum mine si din aceasta cauza eu vreau sa o termin cu ei, sa stiu ce o sa urmeze Daca o sa se schimbe programul si o sa se lucreze dupa contract si nu ca pana acum si o sa zica ca ce zic eu nu e adevarat pote sa-mi faca ceva sa o lungeasca cu mine si sa ma puna pe drumuri? poate sa depuna contestatie la cererea mea de demisie(prin nerespectarea contractului) si sa ma scoata vinovata de ceva si sa ceara despagubiri la stiu eu ce pagube i am adus ca am plecat si el nu avut pe cine sa lase in locul meu? chiar daca acum l a pus pe manager sa stea ca ospatar cat sunt eu in concediu?
Răspuns la discuția demisie fara preaviz
poate sa ma chiama din concediu sa vin la munca sa predau echipament sau sa zica ca tre sa angajaje pe cine , acum in locul meu sta colega mea si menegerul ei muncesc acum jumateta de zi , unul dimineta si unul dupamiaza,patronul e foarte orgolios si mai ales dupa ce eu am curajul sa i cer sa vad cereea de concediu semnata mi sa zis de catre colegi ca anceput sa modifice acte sa le mareasca salariu pe cartea de munca ,acesta mai are o locatie unde sunt 3 ospatarite si ele muncesc in felul urmator 1 zi cu 1 zi si a treia vine de la 13-22 sau pana la ultimul client, e foarte suparat ca mi am cerut concediu si ca atrebuit sa faca cumva dar nici nu a mai angajat pe nimeni.eu am examene sat[ptamana asta nu pot sa ma duc daca ma chiama din concediu.O sa se simta amenintat cand o sa i dau cererea de demisie dupa modelul de mai sus in baza ar 81alin 8, dupa ce ii dau cerereaa de demisie in felul asta ce urmeaza , face anchete sau cum se procedeaza ca el o sa incerce sa mi demonstreze mie ca el face ce vrea ca a si zis ca o sa vad eu dupa ce ma intorc din concediu, o sa demonstreze ca nu sunt buna in meseria de osptar, mie frica sa nu recurga mai stiu eu ce , nu am de unde sa stiu ca manegerul nu o sa zica ce vrea seful ca o vorba si de locul lui de munca. Va rog sa ma ajutati cu o parere