avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Inona

Activitate Inona

Discuție servicii
Buna ziua,
Este normal sa cresca suma serviciilor de administratie si de curatenie fara ca noi locatarii sa fim de acord? si aceste servicii se impart pe cota parte?
Multumesc!
Buna ziua,
Dezvoltatorul este obligat sa imi ofere schita instalatiei de incalzire in pardoseala, schita electrica si schita sanitara deoarece nu le-am primit la cupararea apartamentului si de mai bine de 6 luni evita sa mi le ofere :(?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Daca am cumparat de un imobil de la o persoana fizica fara sa platesc tva, pot sa mai cumpar un imobil nou cu tva de 5%?
Multumesc anticipat!
Discuție acte imobil nou
Buna ziua, urmeaza sa semnez un precontract pentru un imobil nou pe care il voi cumpara printr-un credit ipotecar si am nevoie de ajutor pentru ca nu stiu ce acte sa solicit proprietarului pe langa acest precontract, extras CF si intabulare? pot sa cer o copie dupa autorizatiile de constructie si dupa actele de proprietate?
Multumesc de raspuns. Va rog sa ma indrumati unde as mai putea merge sa le fac plagere fara a avea nevoie de un avocat. Am fost indrumata sa depune plangere la Parchetul General pentru infractiunea de inselaciune. credeti ca pot misca ceva?
Buna ziua, in Aprilie am dar 1000e pe o hartie semnata de mine si reprezentantul dezvoltatorului pentru rezervarea unui apartament urmand ca in 10 zile sa se semneze antecontractul. M-am prezentat in termen la notar dar dezvoltatorul a vrut sa vanda ap. unei persoane fizice urmand apoi sa il cumpar eu de la pf si s-a amanat semnarea antecontractului deoarece dura vanzarea lui cu pf. Ulterior sa aflu ca are 2 ipoteci pe ap. urmand a fi scoase la inceputul lunii Iunie, deoarece eu am zis ca il vreau curat si sa fac la randul meu un credit ipotecar. Intretimp au fost probleme cu finisajele unde am mai platit 700ron ('pe ochi frumosi'). Din Aprilie pana acum nu s-a miscat absolut nimic si vreau sa renunt. Ce pot face sa recuperez banii dati? Unde pot face placere?
Răspuns la discuția Conventie civila sau altceva?
se poate incheia contract de munca cu o ora pe zi?
Răspuns la discuția Conventie civila sau altceva?
Va multumesc pentru raspuns! As fi vrut sa evit crearea unui PFA, necesita niste costuri mai mari decat as castiga pe orele prestate :(
Buna ziua, Ce conventie, contract sau alt act se poate semna intre o pers fizica si o pers juridica pentru prestarea unor servicii sportive (1 ora de 2-3 ori pe saptamana) si sa fie in regula cu statul.. nu am PFA si cred ca nu este avantajos pentru mine doar pentru cateva ore pe saptamana. Multumesc!