avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Activitate calexh

Activitate calexh

Buna ziua,
Am primit mai multe anexe la contracte de la pertenerii de afaceri, care printre altele spun:
"Dintre cele doua Parti, Furnizorul (de servcii turistice) este unicul proprietar al Datelor cu caracter personal furnizate de Detailist Operatorului sau colectate de catre Detailist in numele Operatorului, iar Furnizorul are dreptul de a stabili modul de Prelucrare a Datelor cu caracter personal de catre Detailist"
Eu nu am gasit in lege cum ca un procesator de date este PROPRIETAR. Ma gandesc ca singurul proprietar este persoana in sine care detine aceste date iar ceilalti sunt procesatori ai acestor date care pot avea in proprietate medii de stocare si soft de procesare cu care proceseaza datele.

Multumesc.
Multumesc. Nu am vazut raspunsul la vremea respectiva, dar apreciez.
Buna ziua,
Srl ul meu are un act constitutiv din 2004, in care suntem doi asociati cu cate 50%. Asociatul mi-a cesionat prin contract partile sociale, am facut AGA si acum trebuie sa depun la onrc si actul constitutiv actualizat. Dilema pe care o am este: la CAP I, in loc de Partile X,Y au convenit infiintarea SC in urmatoarele conditii, trec Subsemnatul X a decis infiintarea? E incorect, pt ca nu am infiintat-o doar eu. Care ar fi formularea corecta?
Buna ziua,
Sub ce forma juridica care nu implica plata unei chirii se poate incheia un contract intre SC si beneficiarul unui contract de comodat de spatiu comercial. Se poate face un alt contract de comodat intre comodatarul PF din contractul initial si SC?
Mai clar: proprietarul imobilului a cedat folosinta spatiului prin contract de comodat unei PF. SC pe care o reprezint vrea sa preia de la acea PF dreptul de folosinta. Cum nu se doreste plata unei chirii, ce tip de contract se poate incheia, astfel incat el sa poata fi prezentat pentru preluarea contractelor de utilitati pe SC.
Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns. Am un termen limita de la data primirii?
Răspuns la discuția Infiltratii in beci de la vecin
Buna ziua,
In primul rand multumesc pentru raspuns. In al doilea rand , imi cer scuze pentru raspunsul meu intarziat. Lucrurile au liuat o alta turnura si abia astazi am accesat forumul.
Cu stima,
Alexandru G
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa contest contraventia de rovignieta si executarea silita (inca neaplicata), pentru un proces verbal emis in 16 aug 2011 care nu mi-a fost transmis niciodata, pentru care s-a dat o sentinta in favoarea executorului in data de 26 mai 2014 si care mi-a parvenit azi 20 ian 2017! Din ce am citit inteleg ca este o procedura standard dar, pentru ca nu stiu carei instante sa ma adresez si ce documente trebuie sa anexez, va rog sa ma ajutati.
Multumesc,
Alexandru G
Am casa de peste 70 de ani construita cu calcan pe hotar. In permanenta, de la vecin sunt infiltratii in beciul utilizat de noi ca depozit. In cazul ploilor consistente, infiltratiile sunt la nivel de jumatate de metru de apa in beci. Avem o pompa cu care evacuam apa. Pentru a repara, am nevoie de acordul vecinului pentru a hidroizola pe exterior. Vecinul refuza cu toate ca vorbim de o proprietate semiparasita. Ce pot face pentru a reusi sa-mi salvez casa? Am temei de a chema vecinul in instanta?