avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1311 soluții astăzi
Forum Activitate gru

Activitate gru

Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda daca am dreptul la deducere personala?
Răspuns la discuția Deducere personala pensionari
gru a scris:

daca sunt cadru didactic pensionar si anul acesta am plata cu ora am dreptul la deducere personala?

daca sunt cadru didactic pensionar si anul acesta am plata cu ora am dreptul la deducere personala?
Daca sunt pensionar si m-am angajat cu plata cu ora(cadru didactic) am dreptul la deducere personala?
Asa este dar, la art.56 pct 2 spune ca pentru situatiile prevazute la alin.1 lit c-j, constatarea cazului de incetare de drept a CIM se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris,prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Deci, luni 03/01/2017, nu mai trebuie sa merg la scoala desi am ore?
Daca am dus decizia de pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pens. pe 30/06/2017 la scoala dar nu mi-au dat decizia de incheiere a CIM mai trebuie sa merg la scoala?(Mentionez ca inca mai am ore?)
Daca crezi ca valoarea pensiei este prea mica ce poti face ca sa verifici daca a fost calculata corect?
Daca am depus dosarul pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare pe 19.05.2017 si decizia va veni (sa presupunem) pe 30.06.2017 ,pentru perioada lucrata intre 19.05.2017 si 30.06.2017 si concediul de odihna care va fi platit dupa incheierea contractului de munca se poate face recalcularea pensiei?
Răspuns la discuția Pensie cadru didactic
Chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?