avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate serbanitza

Activitate serbanitza

Răspuns la discuția cabinet tehnica dentara
Multumesc mult pentru raspuns! Incercam pe cale amiabila poate avem succes.o seara buna!..
buna ziua! va rog , poate cineva ma ajuta cu ceva informatii
Locuiesc intr-o casa cu un etaj; eu la etaj, la parter se afla un cabinet de tehnica dentara, convietuim impreuna de peste 10 ani. Anul trecut, cei de la parter si au renovat cabinetul si au dat jos toata tencuiala existenta de pe tavane si au pus in locul ei tavan fals din rigips si vata minerala. Cabinetul lucreaza cu diversa aparatura care produce atat zgomot cat si un cuptor care emana un fum care patrunde prin tavanul fals , prin parchetul meu (parchet stil vechi din lemn) si se simte in casa. Mentionez ca noi nu avem sapa de beton sub parchet , este casa mai veche si sub parchet sunt doar scanduri. Pana sa renoveze si sa darame tavanele din tencuiala existenta de la constructia initiala , la noi zgomotul era mai de bun simt iar miros urat de noxe nu exista. Am vorbit cu ei, au zis ca se vor gandi insa nu au facut nimic. Am vorbit cu persoane care se pricep la constructii si mi au zis ca au facut cea mai mare greseala daramand tavanele initiale, intrucat prin rigips si vata minerala trece chiar si mirosul de ceapa prajita. Ei au recunoscut ca nu si au dat seama ca se va auzi si mai tare zgomotul, iar de miros nici nu sia u imaginat ca va patrunde la noi,crezand ca izoleaza atat fonic , termic. Stie cineva care sunt normele functionarii unui cabinet de tehnica dentara? Cred ca au si aparatura veche.eu nu pot sa zic decat ca, ne am inteles f bine, ne am acceptat pana acum ca si vecini buni, si nu ne place sa ne certam, dar mi s-a schimbat si mirosul in casa, probabil s-a imbibat mirosul acela de fum(noxe sau ce or fi) in vata minerala; inca nu am verificat ce e sub parchet. Anul trecut , cand muncitorii lucrau, am vazut ca daramau tavanele , dar nu am banuit ce vor ei sa faca, chiar se vedea parchetul nostru ..
Multumesc.
Discuție Impozit casa
Buna ziua,am nevoie va rog de cateva informatii.
Tata a decedat anul trecut , nu am facut succesiunea.A venit de plata impozitul pe casa partea mamei, ce se intampla cu partea tatalui? Trebuie platita la Impozite si taxe sau cum e procedura? Multumesc.
buna ziua, tatal meu a decedat in luna august 2016, mama este in viata si noi suntem 2 surori.V as ruga sa ma ajutati cu informatii despre succesiune, din ce am auzit, daca succesiunea se face pana in 3 luni ,taxele ar fi mai mici, este adevarat? sunt facilitati daca faci imediat dupa decesul parintelui? Parintii au o casa cu 2 camere in Bucuresti,si tata avea cateva dividente la SIF Transilvania, alte bunuri nu exista. Se face la notar, stiti cam cat ar fi taxele? Mulumesc frumos!
Răspuns la discuția Probleme cu firma de cablu
Da , contractul a fost facut pe numele cumnatului! Multumesc pt.raspuns, o sa iau legatura cu proprietarul imobilului sa faca o cerere scrisa la rcs sa explice cum sta situatia si sa scape de echipament!
buna ziua,cumnatul meu a locuit pt. o perioada la un bun prieten de al sotului meu, fara contract de inchiriere .Cumnatul a facut contract cu o firma de cablu si internet pe o perioada de 1 an desi el s-a mutat intre timp dupa 6 luni, a contiunuat sa plateasca facturile , pana la expirarea contractului. Problema este urmatoarea : contractul a expirat in noiembrie 2015 iar firma de cablu a trimis factura la imobilul prietenului nostru ,sa plateasca decembrie si ianuarie 2016.Cumnatul nu a reziliat contractul de cablu , el este de negasit, nu raspunde la telefon. Prietenul nostru ne preseaza sa luam legatura cu el ca sa poate preda echipamentul din imobilul sau. Proprietarul nu poate da o declaratie firmei de cablu in care sa specifice ca acolo nu mai locuieste nimeni din iunie 2015 si sa predea el echipamentul? Ce ar putea pati cumnatul , este corect ca firma de cablu sa factureze abuziv dupa expirarea contractului de 1 an? Va multumesc!
Am citit contractul firmei de cablu(rcs rds) dar nu am inteles prea multe..
Răspuns la discuția Preluare credit
socrul sta cu chirie impreuna cu celalalt baiat al lui, respectiv , cumnatul meu, nu au nicio casa a lor , au avut 2 , una au vandut-o , cealalta, din cate stim noi, le-ar fi fost luata de catre o banca. habar nu avem ce au facut cu banii.. am fost departe de ei .. si da..nicio vanzare catre rude...sotul meu sau cumnat
Răspuns la discuția Preluare credit
multumesc frumos pentru raspuns, intrasem in panica... din pacate, ei nu mai au nimic bunuri pe numele lor, au vandut tot , mdaa... din pacate au fost oameni cu studii si cu functii bunicele , dar sa zic, soarta nu a fost de partea lor.. asta e realitatea crunta, uneori
buna ziua, am o mare problema, sper ca cineva de pe aici sa ma ajute.
Socrii mei au facut amandoi 2 credite acum nu stiu cati ani, nu stim pentru ce.. , soacra a murit la inceputul acestui an si a ramas socrul cu plata celor 2 credite( credite preluate de o firma de recuperari) . Problema cea mai mare este ca ei nu au niciun bun , casa, masini, etc.. neavand posibilitatea sa plateasca rata lunara , a ramas in urma cu cateva rate, a mers la firma respectiva si a intrebat , daca moare si el , cine mai plateste? i-au raspuns rudele de gradul 1. Mentionez ca noi nu avem habar de ce au facut aceste credite si nu mi se pare normal sa preluam noi pe viitor creditele, in conditiile in care nu primim nimic active de la ei.
Habar nu avem unde s-au dus acesti bani...si sunt destui.. Ce spune legea? Va multumesc