avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate Kamyy

Activitate Kamyy

Buna,am in familie o situatie si doresc sa stiu daca se poate rezolva.Acum 13 ani a murit mama mea,si a ramas tatal meu.Eu aveam 22 ani si sora mea 19ani.Tatal meu imediat dupa inmormantare ne-a spus sa ii facem un act la notar in care ii cedam dreptul nostru asupra apartamentului.Prin anumite mijloace sentimentale ne-a convins sa facem actul fara sa ne dea nici un ban.Acum am aflat ca defapt el a dorit sa ii ramana tot apartamentul lui.El mai are 2 baieti din alta casnicie dinaintea mameiu mele.Am aflat ca el vrea sa lase totul baietilor din cealalta casnicie desi apartamentul a fost cumparat cu mama mea.Ideea e ca vreau sa stiu daca pot sa fac ceva pentru a recupera dreptul de la mama,nu sa imi dea bani pentru partea mea si a sorei mele,ci sa fim din nou in drepturi pt.partea de la mama.Si daca nu am nici o posibilitate,el poate sa lase apartamentul la fratii mei vitregi?Multumesc.
Discuție Divort
Sora mea e casatorita si are 2 copii,12-14 ani.Casatoria e incheiata in Romania familia fiind acum in Italia de cativa ani.Intrebarea este pentru a baga ea divort trebuie sa vina personal in Romania sau poate divorta si acolo?
Răspuns la discuția Calculare pensie invaliditate
Multumesc de raspuns.Dar mai am o nelamurire.Cand a iesit la pensie in 2003,avea 33 ani,4 luni 26 zile cu grad 3 si pe decizile scrie:stagiu realizat 8 ani 10 luni 18 zile;stagiu necesar 11 ani;stagiu potential 24 ani.Nici atunci nu a avut stagiul necesar complet si totusi s-a acordat staguil potential.Care e diferenta?Gradul de pensionare?Multumesc mult pentru lamuriri.O zi buna.
Buna ziua.In sfarsit a venit decizia sotului meu cu schimbarea de grad de la 2 la 1 pensie de invaliditate.Am ceva nelamuriri cu care va rog sa ma ajutati.El avea la grad 2 pensie 480 si acum la grad 1 are 400.La casa de pensii am dat de cineva care nu m-a lamurit nicicum de ce s-a micsorat.Pe decizia de grad2 scrie:a avut 36 ani 4 luni si 14 zile,stagiu cotizare realizat:12 ani,4luni si 14 zile;stagiu necesar 11 ani,stagiu potential 22 ani,7luni,23 zile.Nr.puncte realizate:19.39942,punctaj mediu 0,55427,valoarea punctului 323.10.Asta era in 2006.Acum a schimbat la grad1 si pe decizie scrie asa:are varsta 44 ani 4 luni si 12 zile,stagiu realizat 12 ani,4 luni si 14 zile;stagiu necesar 17 ani,stagiu potential 0.Nr.puncte realizate 7.02097,punctaj mediu 0,20060,valoarea punctului 790,70.Deci este normal ca i-a scazut pensia?La grad 1 nu se mai da stagiu de cotizare?Multumesc.
Multumesc de raspuns.Sotul are drad de handicap grad 2 accentuat.Masina o voi conduce eu deoarece sotul este nevazator,unde trebuie sa ma interesez,la ce institutie?Multumesc.
Buna seara,am o intrebare cu privire la achizitionarea unui autoturism.Sotul meu are pensie de invaliditate grad 1,daca cumparam o masina si o inscriu pe numele lui beneficiaza de scutire la plata taxei de prima inmatriculare?Si ce alte facilitati a-r mai avea daca e masina pe numele lui?Multumesc anticipat.
Am nevoie de un mic ajutor in legatura cu deciazia de pensie de invaliditate a sotului meu.In septembrie 2014 la comisia de expertiza s-a schimbat gradul de pensionare.Problema e ca desi suntem in luna mai 2015,nu venit decizia de la Bucuresti si nu stiu ce trebuie sa fac,trebuie sa depunem noi ceva?Stiu ca in mod normal deciziile se solutioneaza in 45 zile.Eventual daca ma puteti indruma unde sa ma interesez de situatia dosarului,sau daca trebuie sa mai astept.Multumesc anticipat.