avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut_Gabriel

Activitate Ionut_Gabriel

Poate cumpara un strain o casa in Romania?
Cetatean englez doreste sa cumpere o casa undeva in zona montata, in ce conditii se poate dobandi propietatea?
Stiu ca din 2012 exista acel NIF de la Anaf pt cetatenii UE insa cum UK urmeaza sa iasa din UE ar insemna ca devine cetatean NON-UE, care ar fi posibilitatea in acest caz pt dobandirea proprietatii
Buna ziua, de curand vecinul de sub mine si-a montat un sac de box prins de tavan. Cand acesta il foloseste se propaga vibratii mari incat se zguduie geamurile, tremura mobilierul si este foarte dernanjant intrucat nu tine cont nici de ora la care il foloseste. Ce solutii sunt pe cale amiabila in acest caz. Pana acum doar l-am instiintat ca se aude foarte puternic prin SMS si a spus ca isi cere scuze si ca termina imediat, ceasul fiind aprox ora 22.00
Va multumesc
Discuție Duplicat CIV
Buna ziua, cum ar trebui procedat in urmatoarea situatie:
Am cumparat o masina, am inscris-o pe rol la financiar insa cand vrut sa ma duc la pipera dupa aprox 2 sapt, am constatat ca nu mai gasesc cartea masinii prin urmare nu o pot inmatricula. Pe site-ul rar scrie ca imi trebuie procura de la propietar dar acesta nu mai este disponibil
Dar tot odata eu am devenit propietar prin contract V-C
Ce solutii exista?
Buna ziua, cum ar trebui procedat in urmatoarea situatie:
Am cumparat o masina, am inscris-o pe rol la financiar insa cand vrut sa ma duc la pipera dupa aprox 2 sapt, am constatat ca nu mai gasesc cartea masinii prin urmare nu o pot inmatricula. Pe site-ul rar scrie ca imi trebuie procura de la propietar dar acesta nu mai este disponibil
Dar tot odata eu am devenit propietar prin contract V-C
Ce solutii exista?
Răspuns la discuția Daune morale
Din cei 2 ani, au trecut 10 luni de probatiune si munca in folosul comunitatii e aproape gata. De platit, plateste insa el lucreaA la o spalatorie auto , salariu f mic iar pana la sfarsitul celor 2 ani nu va reusi sa plateasca integral.
Victima Se poate adreasa asiguratorului RCA ?
Masina avea rca valabil pe numele lui insa nu avea permis, era inca in scoala atunci, din ce am citit asiguratorul nu despagubeste in acest caz
Multumesc
Discuție Plata daune
Buna ziua, un prieten a condus fara permis cauzand un accident cu moto si fugind se la locul faptei.( auto era inmatriculat pe numele lui cu acte valabile) A fost judecat si condamnat la 2 ani cu suspendare si munca in folosul comunitatii. De la probabtiune i s-a spus ca pana la sfarsitul perioadei va trebui sa achite taxele de spitalizare ale motociclistului (6 zile), daune materiale ( motocicleta avariata) daune morale si cheltuieli de judecata. O suma destul de mare. I s-a spus ca daca nu plateste in aceasta perioada va trebui sa execute ultimele 3 luni din cei 2 ani. El intentioneaza sa plateasca esalonat ,ce risca in ca contrar in imposibilitatea de plata?
Multumesc
Discuție Daune morale
Buna ziua, un prieten a condus fara permis cauzand un accident cu moto si fugind se la locul faptei. A fost judecat si condamnat la 2 ani cu suspendare si munca in folosul comunitatii. De la probabtiune i s-a spus ca pana la sfarsitul perioadei va trebui sa achite taxele de spitalizare ale motociclistului (6 zile), daune materiale ( motocicleta avariata) daune morale si cheltuieli de judecata. O suma destul de mare. I s-a spus ca daca nu plateste in aceasta perioada va trebui sa execute ultimele 3 luni din cei 2 ani. El intentioneaza sa plateasca esalonat ,ce risca in ca contrar in imposibilitatea de plata?
Multumesc
Răspuns la discuția Prescriere amenzi
Eu am adresa la locuinta parintilor, cand au platit impozitul la imobil nu au aparut aceste amenzi ale mele. Habar nu am cum functioneaza sistemul. Toate amenzile mele se duc la impozitul imobilului sau sunt pt fiecare persoana in parte?
Buna seara, am avut ceva de rezolvat la taxe locale si am zis sa cer si un desfasurator sa vad daca am ceva de plata la impozit etc
Acolo apar cateva amenzi RATB din 2009/2010/2011 de pe vremea cand eram copil. Nu mai stiu care din ele au fost platite si care nu dar de ce nu s-au prescris conform Art. 215 din Codul de procedură fiscală?
Nu am primit nicio instinare de plata in ultimii ani
Multumesc
Multumesc