avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate corneldobrescu

Activitate corneldobrescu

Cartea tehnica a imobilului
Buna ziua , o intrebare in ceea ce priveste cartea tehnica a imobilului .
pe scurt apartamentele din blocul unde locuiesc au fost cumparate integral de la Administrația Fondului Imobiliar . Blocul a fost construit in anii '30 si ne lovim de problema inexistentei a cartii tehnice a imobilului , din ce am inteles cei de la AFI spun ca ei nu au asa ceva . Ce am putea face ? Exista un duplicat la primarie sau la orice autoritate in drept? daca da care ar fi aceea? Va multumesc.
Buna ziua , ma aflu in postura de a cere un sfat avizat in legatura cu urmatoarea problema :
Perpendicular apartamentului unde locuiesc la o distanta aproximativa de 30 -40 de metri la demisol exista un Pub,eu locuind la parter . De la acestia , bassul muzicii difuzata de acestia noaptea se propaga pe strada se creeaza un ecou si bassul lor este deranjant in casa. Am incercat sa stau de vorba cu acestia dar dumnealor nu doresc o intelegere amiabila prin care acestia sa reduca volumul si in loc sa deschida geamurile pe care le au pentru aerisire sa isi instaleze un sistem de ventilatie sau sa antifoneze corespunzator astfel incat sa nu fiu deranjat si sa ma pot odihni . Am facut masuratori la sfatul lor cu o aplicatie pe telefon ce imi arata valori intre 36 Db si 55 -60 Db dar degeaba acestia tot nu doresc sa ajungem la o intelegere ,astfel incat eu sa nu fiu deranjat iar ei sa isi faca evenimentele si banii linistiti . Ce as putea face in aceasta situatie ? Mai ales ca in ultima vreme sunt din ce in ce mai dese aceste situatii dezolante . Va multumesc si orice sfat este binevenit .
Ajutor !!!
Buna ziua , am urmatoarea problema .
Tatal meu care a decedat in februarie este detinatorul unei case si a unui teren in provincie ,iar pe acest teren a fost demolata casa veche si construita alta de catre o terta persoana ,ba chiar a fost luata pe rol la primarie . Aceasta persoana nu a avut si nici nu are acordul proprietarului sau al nostru in calitate de mostenitori,ba chiar lucrarile de constructie au fost facute fara niciun fel de autorizatie la momentul actual fiind ridicata la rosu . Ce putem face tinand cont ca termenul de sanctionare s-a prescris conform legii.. constructia fiind facuta in anul 2009 si a fost luata pe rol in 2012 . Primaria refuza sa il oblige sa intre in legalitate ascunzandu-se dupa acel termen ba chiar terenul tatalui meu de 418 mp figureaza pe rol la registrul agricol numele tatalui meu si totodata cel care a construit figureaza pe acelasi teren cu o suprafata de 250mp si constructie .. cum este posibil ? Eu stiu ca atunci cand declari pentru a lua pe rol un imobil trebuie sa prezinti un act de provenienta a terenului . Ce putem face ???Va multumesc anticipat pentru orice mica sugestie si ajutor din partea dvs.
Vă mulțumesc pentru răspuns , sper sa îmi fie util.
Buna ziua , in urma faptului ca in decembrie am ramas fara job , am inceput sa practic Taxify cu masina personala , dorind sa fac asta doar temporar pana la gasirea unui job pe domeniul meu .Aseara am fost oprit de un filtru de politie ce mi-a cerut actele si vazand aplicatia de pe telefonul pus pe bordul masinii , mi-a spus ca daca ma mai opreste inca odata si practic acest tip de serviciu imi va retine numerele si talonul . Apoi intrebandu-ma daca sunt platit numerar , i-am raspuns ca taxify nu lucreaza cu bani numerar si atunci mi-a inmanat actele urandu-mi drum bun .Acum intreb:
1. Este sau nu este reglementat acest tip de serviciu ?
2. Politia imi poate retine talonul si numerele pentru ca practic un serviciu de tip car ride sharing?]
3. Cum ma pot apara vizavi de aceste lucruri tinand cont ca acest tip de serviciu este activ pe tot teritoriul Europei si nu numai si nu este catalogat ilegal ?
4. Exista vreo lege sau un articol din lege care sa ma poata ajuta ?
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns ,si va urez o zi frumoasa.
Va multumesc pentru sfaturi si totodata trebuie sa mentionez ca datorita bolii pe care o are anterior accidentului respectiv Spondilita si din discutiile cu medicul , aceasta fractura ii va afecta toata viata de acum inainte .Posibil sa schimbe datele problemei in ceea ce priveste daunele cerute ?
Se poate depune plangerea dupa iesirea din spital ? momentan inca nu s-au finalizat investigatiile medicale ,Se asteapta efectuarea unui RMN maine dimineata in vederea evaluarii situatiei finale ,si eventualitatea unei operatii chirurgicale in caz de gravitate extrema ca urmare a accidentului.
Buna ziua , am sa trec direct la descrierea situatiei pentru a nu pierde timpul nimanui .
Victima,(cumnatul meu ) mergand spre casa cu masina , la un moment dat ii apare un bmw x5 pe contrasens, la volanul careia se afla un mecanic auto fara permis auto ,ce testa masina pe strada .Mecanicul se pare ca facuse niscaiva reparatii la bmw, plecand cu demaraj si facand un fel de jaloane pentru a testa masina a pierdut controlul si a intrat cu viteza in masina cumnatului meu . Din socul produs a rezultat transportarea cumnatului meu la urgenta cu diagnostyic de fractura cervicala vertebra C7 . Cheile bmw-ului au fost date mecanicului fara permis de catre patronul service-ului in cunostinta de cauza ca mecanicul nu poseda permis auto . In toata invalmaseala a venit politia care a preluat actele ambilor soferi . dar noi ca si familie nu avem nicio copie dupa actele masinii care a produs accidentul pentru a depune la asigurarile acestuia cererea de dauna .
1. Ma intereseaza in ce conditii avem acces la dosarul accidentului si la tot continutul acestuia ?Si cum putem demara prodeura de despagubire tinand cont de situatie ,respectiv clientul a dat masina spre reparatie patronului de service iar acesta a inmanat cheile catre ,mecanicul auto fara permis ce a produs accidentul .
2.Care ar fi pasii de parcurs tinand cont de vatamarea corporala asupra cumnatului meu tinand cont ca aceasta vatamare ,va avea pe viuitor repercusiuni majore datorita bolii pe care o avea dinainte de accident respectiv spondilita ,totodata acesta este si cadru militar si s-a sesizat parchetul militar considerandu-se eveniment si avand alt statut .
3. Cum ii pot inmuia pe domnii care se ocupa de cercetare ,si aici ma refer la parghii legale ,intrucat acestia au o atitudine foarte aroganta si de scarba totala privind partile implicate in accident ,
Va multumesc si astept cu un deosebit interes un raspuns ce ne poate indruma .
Va multumesc , si va urez o zi usoara .
Buna ziua ,
tinand cont ca nu toti oamenii de rand nu inteleg sau stiu unde sa caute in legislatie pentru a se informa corect sa nu pomenesc si de greata functionarilor publici care nu au chef sa te informeze in ceea ce priveste intrebarea mea ,va rog sa ma ajutati cu un raspuns .

Detin un Srl-D si am demarat deschiderea unui punct de lucru in Bucuresti sector 6 ,cu obiect de activitate de patiserie/cofetarie ,cu valorificare a produselor la locul de productie ,respectiv vanzare prin ochi de geam .
Ce autorizari sau negatii as avea nevoie pentru autorizarea acestuia , momentan m-am adresat DSVSA (sanitar-veterinar) pentru autorizare si ISU Bucuresti pentru negatie intrucat spatiul are 30 de mp deci nu se incadreaza la autorizare si trebuie sa obtin o negatie .

In speranta unui raspuns clar si la subiect va multumesc anticipat .
O zi buna si usoara .
Buna ziua ,
va multumesc pentru sfaturi .
Sanatate multa si dvs.