avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Activitate raioch

Activitate raioch

Răspuns la discuția amenda - cont in care se plateste
am fost amendat de un politist care apartine de Politia Sector 1, sectia 4.
Am facut contestatie la Decizia de pensionare, nefiind de acord cu modul in care mi-a fost calculata pensia. Au trecut vreo 5 luni si nu am primit raspuns de la Casa de pensii. Ce ar trebui sa fac? Sa dau in judecata Casa? este nevoie de un calcul efectuat de un expert, ca sustinere a cererii mele, in instanta?
am primit unraspuns de la Politia Locala, in care se spune ca sumele incasate din amenzi ajung in contul primariilor locale numai daca amenda a fost data de politiile locale....in cazul amenzilor date de Politia cealalta....banii ajung in contul MAI. Ordonanta de urgenta referitoare la amenzi ( 2/...parca ) nu face diferenta asta....E adevarat ce mi-a comunicat Politia Locala?
:((
URGENT
caut avocat care sa ma asiste in inaintarea unei plangeri la Parchet si in eventualul proces impotriva politistului care m-a amendat
Dupa ce am citit un raport al APADOR - CH, din care rezulta ca, in cazul plangerilor penale ce ii au ca obiect pe politisti, din 127 plangeri, doar una a ajuns la judecata, ma simt descurajat...astea sunt vremurile...o duc bine anonimii si mediocrii...
multumesc foarte mult !
aveti dreptate...din pacate!
In CP la Art 193 se spune ca pentru amenintare/intimidare, pot depune plangere penala in 2 luni de la cunoasterea autorului.
Daca nu castig, nu pot sa fac plangere penala?
Plangerea penala trebuie facuta in 90 zile de la data producerii faptei...Daca nu se pronunta nicio hotarare judecatoreasca pana atunci? Si, daca se pronunta si nu mi se anuleaza pv, am dreptul la recurs/apel, nu?
Răspuns la discuția Seful meu ma arde la salariu
Domnule,
sunt om batran, pensionat de curand...singura solutie este munca in alta tara...chiar daca te arde si acolo cineva la salariu, poate ai sansa sa nu fie un frate roman!