avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1666 soluții astăzi
Forum Activitate nicos369

Activitate nicos369

Este corecta inregistrarea in Activ a unei sume fraudate de fostul administrator ? Este normal ca sa existe diferente ?
Răspuns la discuția Însoțitor
Se poate face angajarea numai daca nu aveti un alt contract de munca . Angajarea ca asistent personal trebuie sa fie unica . Ati putea opta pentru a primi bolnavul indemnizatia pentru insotitor .
Mai intii Legea 230 si Normele de aplicare 1588 au fost abrogate acum in vigoare de la 28.09.2018 este Legea 196/2018 . Pentru contorizarea consumurilor individuale cereti aprobarea montarii apometrelor cu citire la distanta , la acestea nu se poate umbla si sunt citite din scara blocului la toata lumea in acelasi moment . Nu se va mai putea fura deoarece apare eroare la citire . Eventual Asociatia de Proprietari poate cere firmei montatoare sa faca citirea in aceeasi zi cu furnizorii de apa rece si calda pe care ii aveti . In ceea ce priveste consumul individual nu este protejat de legea datelor personale .
Cei de la Primarie ajuta . Nu stiu in Bucuresti cum este ,dar la Constanta au ajutat . Ei sunt cei care verifica administratorul si comitetul daca isi indeplinesc datoriile , la ei se depun semestrial situatiile de Activ-Pasiv . Succes.
Buna seara . Eu sunt administrator iar prin fisa postului sau contractul de prestari servicii exista si intretinerea din punct de vedere tehnic a cladirii , condominiului automat si a partilor comune ( subsol, casa scarii, acoperis ) in buna stare . Deci administratorul la sesizarea scrisa a dumneavoastra este obligat sa va aduca minim 3 oferte ( pe care le puteti obtine chiar dumneavoastra daca cunoasteti firme si mai mult rezultatele finale ale unor astfel de lucrari ) . Acestea se analizeaza si se ia o hotarire de catre Comitetul executiv . Corect este ca fiecare tronson sa plateasca pentru acoperisul lui . Asa cum dumneavoastra ati contribuit pe CPI sau SU la cheltuieli de reparatii a instalatiilor de la subsol sau zugravit casa scarii , asa si toti prorietarii de sub dumneavoastra trebuie sa achite c/v lucrari hidroizolatie acoperis si tot ce cuprinde terasa , aticurile , scurgerea , burlanele , etc . Dupa aprobarea lucrarilor ,a costurilor si a modalitatii de recuperare ( ma refer la rate ) sunt afisate in listele de plata lunare . Daca exista un Fond de Reparatii se foloseste acesta urmind ca in timp sa se reconstitue . La fiecare Adunare Generala a proprietarilor Asociatiei se pun in discutie problemele urgente - reparatii , investitii etc , prin acel Buget de venituri si cheltuieli , buget ce trebuie respectat .
Va puteti adresa Biroului de relatii din Primarie care va trimite o adresa catre Asociatia de Proprietari prin care le aduce la cunostinta ca intr-un anumit termen trebuie sa rezolve problema . Vor fi pusi in situatia de a informa Primaria de ce au rezolvat . Succes
Buna seara , ma ingrozesc de cite aflu despre asociatiile de proprietari . Aceasta administratora daca a fost angajata cu contract de munca inseamna ca are perioada de proba care este de 30 zile , in aceasta perioada angajatorul poate desface contractul de munca unilateral faca acordul sau dezacordul angajatului . Deasemenea administratora trebuie sa aiba o fisa a postului si daca si-a depasit atributiile e serviciu de asemenea i se poate desface CIM disciplinar . Alta situatie este cind doamna administrator nu-si rezolva sarcinile de serviciu , aduce prejudicii asociatiei si implicit proprietarilor si atunci se poate suspenda CIM pentru cercetare disciplinara . Sunt destule metode de a scapa de aceasta angajata .
Administrator Imobil - cu CIM perioada nedeterminata , 8 ore / zi ,11 zile nu a dat nici un semn de viata , nu a venit la program nu a mai raspuns la telefon dupa care apare cu un CM 1-11 ale lunii martie , inclusiv cerere de demisie .Toata arhiva se afla acasa la dna administrator iar la verificari aducea actele necesare intocmirii listelor cu mari intirzieri ,iar registrele si chitantele dupa alte luni la presiune .
In urma nenumaratelor reclamatii ( neinregistrate ) s-a hotarit inceperea unei cecetari disciplinare , dar la data stabilita nu s-a prezentat .
A dat asociatia in judecata , cere despagubiri si salariile pe martie + CO neefectuat .
Problema este ca i-am facut decizie de suspendare pe 06.04.2015 dar nu am stiut ca trebuie sa respect maxim 30 de zile . Ma poate ajuta cineva cum - LEGAL SI CORECT - pot repara . Are foarte multe acte inca de adus care zice ca nu mai exista . Predarea documentlor a durat din 20.03.2015 pina in 14.04.2015 deoarece avea acasa documente din 2006 .Perioada cind nu s-a mai prezentat . Eu am considerat preavizul de 45 de zile ca fiind zile CO .#-o