avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters362639

Activitate ContSters362639

1 Pentru a desfasura o activitate ,fotograf ambulant,de ce este nevoie sa obtin aprobare pentru fiecare loc daca sunt ambulant ?

2. Pe ce criteriu sunt respinse unele aprobari pentru a desfasura activitate comerciala pe spatiu public si de ce nu se specifica motivul respingerii acesteia ?

3.
Răspuns la discuția Sunt amenintat
nu am incredere in Pol din orasul meu unde sunt mana in mana cu tiganii
eu sunt in gat de datorii ,pentru cumpararea aparaturii pentru a desfasura o activitate aproape legala,iar ei in loc sa ma ajute sau sustine cu ceva imi cere direct banii de casa de marcat plus amenda de 12.500. Daca merg pana in piata sunt zeci de gipsy care vand ilegal si fara casa de marcat ,dar cu noi astia corecti legea e lege ?
in ce tara traim ?
Pentru un fotograf ambulant ,la inceput de drum ,ce se intampla daca incep aceasta afacere ,poze la minut in strada in caz ca inca nu am casa de marcat ?O voi achizitiona in timp dar sa fac cel putin banii sa scap de datoriile investite in aparatura.
Răspuns la discuția Ma simt amenintat de un vecin....
Amenda pe unii ii inraieste mai rau si se razbuna. Trebuie sa stie la ce risc sever se va expune daca va mai comute o asemenea tentativa
Discuție Sunt amenintat
Cum trebuie sa procedez,deoarece ceva vreme in urma am filmat cum niste tigani tortura niste animale si am trimis video la Tv. Apoi ei au aflat unde stau stiu despre mine si mau amenintat ,eram singur iar ei caruta plina.
Cum imi pot apara integritatea evitand ori ce conflict sau a nu se ajunge sa ma taie sau altceva mai rau.
Eu ma gandeam sa fac o reclamatie la politie si sa reclam cazul fara sa le comunice sau sa imi pastreze confidentialitatea ,spunandu-le ca ei stiu de un caz in care doreste sa faca un rau cuiva ( adica mie)
Iar indiferent de ce rau mi se va intampla sa se stie ca ulterior am fost amenintat de ei.
Exista o solutie mai buna de a proceda ?
Răspuns la discuția Vanzator agresiv
Celalalt vanzator de la alt magazin,este chiar proprietarul magazinului. Degeaba ii spun tot lui ca se comporta urat ca ma da pe usa afara. Si nu doar cu mine ,ci cu toata lumea,dar majoritatea pleaca capul sau accepta sa fie calcati in picioare pentru ca asa sunt multi Ro
Cum se procerdeaza cu acei vanzatori care se comporta foarte urat cu clientii?
Sunt magazine care imi plac dar datorita vanzatoriilor le evit.
Un vanzator este angajat iar celalalt vanzator este patron.

Exista cineva care sa ii traga de maneca sau se accepta daca este afacerea ta sa te comporti ca un dobitoc cu clientii ?

Eu am evitat sa mai merg acolo cu toate ca era cel mai aproape de casa ... cu toate ca l-am respectat mereu ,dar mi-a ajuns comportamentul de dobitoc.
Răspuns la discuția Trecere pe nume a copilului
Urmeaza sa nasca. Iar cand fata va implini 16 ani sa se casatoreasca legal cu acordul parintilor. Dar dupa casatorie il poate trece pe numele lui fara a avea probleme? Multumesc!
Buna ziua, cunosc un caz in care o fata are un copil dintr-o relatie anterioara iar acum este intr-o alta relatie cu un baiat 22 ani iar fata implineste 15 ani la nastere.
Prietenul actual al fetei vrea sa treaca copilul pe nume considerandul ca pe copilul sau si sa aiba o relatie serioasa cu fata. Ar avea vre-o problema cu legea in acest caz?