avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate silcami

Activitate silcami

multumesc ,doar ca cei din ITALIA,refuza completarea
buna ziua va rog,lucrez in italia unde sunt asigurat la sanatate,o data la doi ani,merg in Romania la oncologie pentru analize,va rog,cardul de sanatate [blu]european din italia este valabil ??pot folosi cardul de sanatate din italia in Romania
va rog,pentru formularele europene de alocatii,respectiv 401 si 411,in Iasi Romania,nu se primesc pentru a fi completate decat daca in italia au fost completate de INPS ......am mers la patronat,la cgil,la un sediu inps,de la toate am primit acelasi raspuns.....doar cei din Romania trebuie sa completeze,va rog unde ne putem adresa pentru rezolvare
buna ziua,am cumparat un teren cu hartie de mana in urma cu 18 ani,acum cu mostenitorii am cazut de acord sa facem actele,dar pt succesiune ,trebuie platit impozitul,va rog ,sunt dispusa sa platesc impozitul eu,dar nu stiu la ce suma se ridica,sunt 2,50 ha[50 pasune,si 2 ha agricol,]va rog ma poate ajuta cineva?ultimul impozit a fost platit in 1998....as putea face un act notarial,de promisiune de vanzare,pentru a nu plati si sa fiu iar pagubita?multumesc
Discuție Cumparare teren
buna ziua,va rog,cumpar un teren,pe care in urma cu ceva ani am ridicat casa familiei,va rog as putea face contractul de vanzare pe numele copiilor,unul este major al doilea inca este minor,cum trebuie sa procedez?
Răspuns la discuția acte mostenire,vanzare teren
buna ziua un antecontract a fost intocmit in momentul achitarii banilor pentru teren,in fata primarului,cu stampila semnatura,si prezenta celor implicati in vindere,ce mi ar fi de mare folos,cum si cine trebuie sa faca succesiunea,acte necesare...multumesc foarte mult
buna ziua,va rog in urma cu 18 ani,am cumparat o bucata de pamant cu zdelca,titlul de propietate pe panant e ra pe numele vanzatorului si al surorii acestuia.,[sora fiind decedata,partea ei de bani a luat o fiul acesteia,semnand amandoi hartyia de mana ,facuta in fata oficialilor din primarie].Am luat legatura cu unul din mostenitori,cum titularul de pamant a decedat,este de acord sa facem actele,va rog spune ti mi ce acte trebuiesc avute pentru mostenitor?sa pot incheia apoi act de vanzare cumparare?eu sunt dispusa sa platesc toate cheltuielile,doar sa am si certitudinea ca nu se razgandeste,...va rog mult invata ti ma cum trebuie sa procedez,ce adeverinte si acte trebuie sa aiba copiii titularului de pamant?as putea incheia eventual inainte o promisiune de vanzare?mentionez ca la inceput am platit impozitul pe care titularul il avea in primarie[am chitanta]dar cum dumnealui nu avea bani,nici noi sa perfectionam,nu le am mai facut.Va rog,nu as vrea sa platesc din nou si sa raman in paguba.Noi pe teren,am ridicat casa,unde locuim toata familia.va multumesc mult....cu toata stima pentru ceea ce face ti pentru noi,multumesc
Răspuns la discuția lipsa documente
multumesc mult,incerc sa tatonez aceasta cale
Răspuns la discuția lipsa documente
cnp ,este scris in registrul arendasului,evidenta populatiei inseamna unde se fac buletinele?la primaria locala n u am reusit ,nici la postul de politie al comuneio.multumesc mult
Discuție lipsa documente
buna ziua,in urma cu 17 ani,am cumparat un teren in zona rurala,cu chitanta de mana si martori,pe care ne am ridicat casa in care locuim..Nu ne am permis sa continuam actele,acum am vandut vaca,vrem sa facem actele,dar cautand propietarul,am aflat cu stupoare ca a murit..In primarie ,nu exista adrese sau nu se stiu alti mostenitori,am dat doar de un cnp al unei persoane care vine si ridica produsele ce li se cuvin din restul pamantului...sunt disperata,nu stiu unde sa ma adresesz,am capatat un cancer,cu doi copii ,saracii unde sa ne informam?ce putem face?ne demoleaza?va rog mult un ajutor