avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate kaky_caki

Activitate kaky_caki

Buna ziua ! Am o hotarare judecatoreasca definitiva cu privire la pensie de intretinere copil minor.Fostul sot refuza sa plateasca pe motiv ca asteapta sa i se faca proprire pe salariu. Are de platit pensie incepand cu 2.10.2017. Ce trebuie sa fac, din punct de vedere legal, pentru a primi pensia necesa copilului. Hotararea este definitiva incepand cu data de 27.02.2018. Va multumesc.
Buna ziua! Am o hotarare judecatoreasca definitiva cu privire la pensia de intretinere copil minor. Am trimis hotararea angajatorului tatalui copilului. Angajatorul refuza sa faca proprirea. Ce trebuie sa fac in acest caz? Multumesc!
Buna ziua!
Va rog frumos, daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
Daca am primit o hotarare judecatoreasca in data de 25.01.2018 si sunt 30 de zile, de la comunicare, termen pentru recurs, cand devine definitiva? Cum pot intra in posesia hotararii definitive si cum o pot legaliza? Este vorba despre o hotatrare privind pensia de intretinere a unui minor. Daca paratul are de platit pensia incepand cu 02.10.2017, ce trebuie sa fac pentru a primi banii respectivi? Va multumesc.
Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am fost angajata la o firma incepand cu data de 19.08.2016, pentru o perioada de 1 luna. Dupa data de 19 septembrie, in repetate randuri am intrebat daca mi se prelungeste contractul, iar dupa cateva zile mi s-a spus ca, contractul se prelungeste automat. In data de 22 octombrie 2016 si-a amintit patronul ca nu mi-a prelungit contractul si mi-a facut urgent unul, dar cu data de 25.10.2016, pe perioada nedeterminata. Vazand ca din partea d-lui au venit doar scuze si regrete ca a uitat de contractul meu, am facut o vizita la ITM pentru a intreba ce pot face cu perioada 18.09.2016 - 24.10.2016 , perioada in care am muncit fara contract de munca.
Am fost foarte surprinsa sa aflu ca primul contract, datat 19.08.2016 nu a fost inregistrat la REVISAL. Cand i-am adus la cunostinta patronului , acesta a venit cu aceleasi scuze si regrete.La insistentele mele mi-a dat banii aferenti contributiilor perioadei fara CM.
Apoi m-am lovit de zilele nelucratoare pentru care d-lui refuza sa dea alte zile libere, dupa care am aflat cu stupoare ca la concediu de odihna trebuie sa iau in calcul si zilele de sambata, adica in opinia patronului saptamana are 6 zile lucratoare. In urma acestor nedreptati am decis sa-mi dau demisia, dar angajatorul are pretentia de a-i da 15 zile previz.
Intrebarile mele sunt urmatoarele: ce se intampla daca nu vreau sa stau in preaviz? Mentionez ca mi-am gasit un alt loc de munca . Pentru zilele nelucratoare ( 30.11/2016; 1.12/2016; 26.12/2016), pot cere zile libere? Pentru perioada fara CM pot cere daune in justitie? Va multumesc anticipat
Buna ziua! Lucrez la o firma din august 2016 si vreau sa stiu daca am dreptul sa cer zile de concediu odihna pe acest an (august - decembrie 2016) si indemnizatie co aferenta acestei perioade? Multumesc! O zi buna.
Buna ziua!
M-am separat de sotul meu din 2013 cand am pierdut apartamentul in care locuiam impreuna. De atunci ne-am separat, copilul ramanand cu mine. Daca nu suntem divortati, pot cere pensie alimentara? Mentionez ca sotul nu contribuie cu nimic la cresterea si educarea copilului. Multumesc.